1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Ankara keçisinin varlığı 100 bin arttı

Ankara keçisinin varlığı 100 bin arttı

Sayısı 66 binlere kadar düşen Ankara keçisinin varlığı yürütülen projelerle 166 bine çıktı.

Ankara keçisinin varlığı 100 bin arttı

Hal Postası - Sayısı 66 binlere kadar düşen Ankara keçisinin varlığı yürütülen projelerle 166 bine çıktı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uyguladığı Halk Elinde Islah Projeleri ile Ankara keçisinin tiftik miktarı ve kalitesinin, et, süt ve döl verimlerinin yükseltilmesi, damızlık ihtiyacının karşılanması ve yetiştiricilere hayvan ıslahının öğretilmesi amaçlanıyor.

TİFTİK DEFORME EDİLDİ

Ankara keçisi yetiştiricileri, tiftik piyasada değerini bulmadığı için et verimini artırıp zararlarını karşılama düşüncesiyle sürülerine kıl keçi tekesi katıyordu. Böylece cüsseyi artırarak et verimini iyileştirmek hedeflendi ancak çok kısa sürede Ankara keçisi sürülerinde tiftik özellikleri deforme edildi. Verilen zararların telafisi ise halen devam eden ıslah çalışmalarıyla giderilmeye çalışılıyor.

Türkiye'deki Ankara keçisi varlığının yüzde 75'i başkentte bulunuyor. Ankara’da, sayıları düşüş eğiliminde olan ve 66 bine kadar gerileyen Ankara keçisi varlığı, bu yıl iki katın üzerinde artış göstererek 166 bin civarına çıktı.

İŞLETMELER 2 YIL TAKİP EDİLECEK

Bakanlık tarafından bu yıl uygulamaya koyulan Ankara Tiftik Keçisi Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi ile de yetiştiricilerin elindeki Ankara keçisi sürülerine, yüksek vasıflı genç tekelerin katılımıyla işletmelerin mevcut verimliliğinin artırılması amaçlanıyor. Ankara Tarım ve Orman Müdürlüğü ile sivil toplum kuruluşlarının iş birliğiyle uygulanan proje kapsamında başvuru yapan yetiştiricilere genç teke ve kırkım makinesi dağıtımı yapılacak.

Projenin yürütüleceği işletmeler il ve ilçe müdürlükleri tarafından 2 yıl takip edilecek. Bu sürede yetiştiriciler hayvanları kesemeyecek, satamayacak veya başka bir işletmede değerlendiremeyecek. Bu tedbirlerle sürdürülebilir bir hayvancılık yapılması ve uygulanacak projeden maksimum fayda sağlanması hedefleniyor.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler