1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Anadolu yaban koyununu avlamanın cezası 245 bin 160 lira

Anadolu yaban koyununu avlamanın cezası 245 bin 160 lira

Endemik bir tür olması ve nesli tehlike altında bulunması sebebiyle Anadolu yaban koyunu avlayanlara, idari para cezasının yanı sıra 245 bin 160 TL tazminat cezası uygulanıyor.

Anadolu yaban koyununu avlamanın cezası 245 bin 160 lira

Hal Postası - Endemik bir tür olması ve nesli tehlike altında bulunması sebebiyle Anadolu yaban koyunu avlayanlara, idari para cezasının yanı sıra 245 bin 160 TL tazminat cezası uygulanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, Konya Bozdağ, Ankara Nallıhan ve Afyonkarahisar Şuhut’ta bulunan Anadolu yaban koyunu üretme istasyonlarında yetiştirdiği koyunları doğal yaşam ortamlarına bırakıyor.

KOYUNLAR 7/24 TAKİP ALTINDA

Dünya üzerinde sadece Türkiye’de yaşayan ve endemik bir tür olan Anadolu yaban koyunları, söz konusu istasyonlarda üretildikten sonra GPS’li uydu vericisi takılarak uygun yaşam alanlarına bırakılıyor. Koyunlar, GPS ile 7 gün 24 saat takip ediliyor.

55 YABAN KOYUNU DOĞAYA BIRAKILDI

Konya Bozdağ Yaban Koyunu Üretme İstasyonu’nda yetiştirilen 55 adet Anadolu yaban koyunu, kendileri için uygun olan yaşam alanlarına bırakıldı. Koyunlardan 27’si Eskişehir’de, 28 adet koyun da Kahramanmaraş’ta doğal yaşam alanlarına kavuştu.

Endemik bir tür olması ve nesli tehlike altında bulunması sebebiyle, Merkez Av Komisyonu Kararı gereğince koruma altında olan Anadolu yaban koyununu avlayanlara idari para cezasının yanı sıra, 245 bin 160 TL de tazminat cezası uygulanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler