1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ana ürün grupları desteklerinde artış yok

Ana ürün grupları desteklerinde artış yok

2020 yılında, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dahil olan çiftçilere yapılacak ana ürün gruplarının destek ödeme rakamlarında fiyat artışına gidilmedi.  

Ana ürün grupları desteklerinde artış yok

Hal Postası - 2020 yılında, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dahil olan çiftçilere yapılacak ana ürün gruplarının destek ödeme rakamlarında fiyat artışına gidilmedi.  

3190 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca 2020 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar, Resmi Gazete’nin mükerrer nüshasında yayımlandı. Karara göre, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında çeşitli destek ödemeleri yapılacak.

DESTEK MİKTARLARINDA DEĞİŞİKLİK YOK

Karar çerçevesinde; buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 19 lirası mazot ve 8 lirası gübre olmak üzere toplam 27 lira ödeme yapılacak.

Çeltik, kütlü pamuk için 62 lirası mazot ve 4 lirası gübre olmak üzere 66 lira; nohut, kuru fasulye, mercimek için 22 lirası mazot ve 4 lirası gübre olmak üzere toplam 26 lira; patates için 27 lirası mazot ve 4 lirası gübre olmak üzere 31 lira ödeme belirlendi.

Ayrıca yağlık ayçiçeği, soya için 26 lirası mazot ve 4 lirası gübre olmak üzere 30 lira; dane mısır için 25 lirası mazot ve 4 lirası gübre olmak üzere 29 lira; kuru soğan, kanola, aspir, yaş çay, fındık, yem bitkileri için 17 lirası mazot ve 4 lirası gübre olmak üzere 21 lira; zeytin ve diğer ürünler için 15 lirası mazot ve 4 lirası gübre olmak üzere 19 lira destek verilecek. Nadas için de dekar başına 8 liralık mazot desteği sağlanacak.

2020 yılı için belirlenen tarımsal destek ödemeleri, çiftçinin yaşadığı maliyet artışlarına rağmen, 2019 yılında verilen destek rakamlarıyla aynı kaldı.

Önceki ve Sonraki Haberler