1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Amerikalı kanatlı işleme şirketi Pilgrim's 110 milyon dolar ceza ödeyecek

Amerikalı kanatlı işleme şirketi Pilgrim's 110 milyon dolar ceza ödeyecek

Pilgrim’s, yöneticilerinin dahil olduğu fiyat sabitleme ve ihalelere fesat karıştırma suçlarından dolayı 110,5 milyon dolar ceza ödeyecek.

Amerikalı kanatlı işleme şirketi Pilgrim's 110 milyon dolar ceza ödeyecek

Hal Postası - Pilgrim’s, yöneticilerinin dahil olduğu fiyat sabitleme ve ihalelere fesat karıştırma suçlarından dolayı 110,5 milyon dolar ceza ödeyecek.

ABD’nin en büyük 5 kanatlı işleyecisinden biri olan Pilgrim’s Pride, yöneticilerinin dahil olduğu fiyat sabitleme ve ihalelere fesat karıştırma suçlarından dolayı 110,5 milyon dolar ceza ödeyecek.

Şirket geçen hafta yaptığı açıklamada; piliç ürünlerinde fiyat sabitlemeyi araştıran Adalet Bakanlığı ile imzalanan savunma anlaşmasının bir parçası olarak 110,5 milyon dolar para cezası ödeyeceğini kamuoyuna duyurdu. Şirketin 4 yöneticisi; 2012-2019 yılları arasında ihalelere fesat karıştırmak ve fiyat sabitlemekle suçlanıyordu.

Adalet Bakanlığı kararında, fiyat sabitlemenin tüketiciler için daha yüksek fiyatlara yol açtığını belirtti. Amerika’nın Denver eyaletinde devam eden davada, farklı şirketlerden 10 yönetici, büyük jüri tarafından aynı suçlarla yargılanıyor.

ABD'nin en büyük kümes hayvanı işleyicisi olan Tyson'ın da soruşturmaya dahil edildiği ve şirketin savunma verdiği bildiriliyor. Tyson ve Pilgrim's, ülkenin en büyük 2 tavuk üreticisi konumunda.

Önceki ve Sonraki Haberler