1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Almanya’da domates çiftçisi 2020’den umutlu

Almanya’da domates çiftçisi 2020’den umutlu

Almanya’da domates üreticileri 2020’de iyi bir domates sezonu bekliyor.

Almanya’da domates çiftçisi 2020’den umutlu

Hal Postası - Almanya’da domates üreticileri 2020’de iyi bir domates sezonu bekliyor. 

Covid-19’un pek çok olumsuz etkisine rağmen Alman domates üreticileri 2020 yılı tamamlanırken, domates üretimi açısından memnuniyet verici sonuçlar bekliyor. 

Korona salgınının pik yaptığı günlerde karamsar bir havanın hakim olduğu Almanya’da, çiftçiler salgın krizinin iyi yönetildiğine inanıyor. 2020 yılının ikinci yarısı için köylülerin morali gayet iyi. Sera sektöründe de Mart ve Nisan ayında hakim olan karamsarlık yerini olumlu beklentilere bıraktı. 

SEZONLUK YABANCI İŞÇİ KRİZİ ÇÖZÜLDÜ

Karamsarlığın nedeni sezonluk hasat işçilerinin sınır ötesi hareketliliğinin durmasıydı. Doğu Avrupa’dan hasat işçiliği için Almanya’ya gelen on binlerce işçi, salgın nedeniyle yolculuk yapamayınca, üreticiler büyük sıkıntı yaşamışlardı. 

İŞÇİLER İÇİN ÖZEL KORONA BARINAKLARI İNŞA EDİLDİ

Bugün Almanya sınırı sezonluk işçilerin seyahatleri açısından sorunlu değil. Dolayısıyla işçiler sezonluk göçe başladılar bile. Birçok tarım işletmesi, sezonluk yabancı işçiler için salgın nedeniyle özel barınma kabinleri tesis ediyor. Bu kabinler Covid-19 salgını niçin özel olarak üretilmiş ikişer kişilik küçük mekanlar ve hijyen şartları açısından eksiği bulunmuyor. 

YURTDIŞI TATİLİ YAPMAYAN ALMANLAR UMUT OLDU

Almanya’da salgın sürecinde düşüş eğilimi kazanan fiyatlar da toparlanma gösteriyor. Yılın ikinci yarısında piyasanın makul düzeylerde seyredeceği öngörülüyor. Bu yıl tatile gitmeyen ve yaz mevsimini Almanya’da geçirecek olan milyonlarca Alman var. Bu insanlar yerel üreticilerin domatesini tüketecekleri için Alman seracıları tatilci sayısının büyük oranda azalmış olmasından da çok mutlu. 

Salgın sürecinin kesin sonuçlarından biri de tüketici talebinin domates paketlerinde küçülmeye yönelik eğilim oldu. Perakendede daha küçük paketlerle daha yüksek miktarlarda satış gerçekleşeceği düşünülüyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler