1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Almanya’da böcekleri koruma yasası çıkıyor

Almanya’da böcekleri koruma yasası çıkıyor

Almanya’da böceklerin korunması yasası Bakanlar Kurulu’ndan geçti. Yasa ile, önce pestisit kullanımı sınırlandırılacak, glifosat ise 2023 yılı sonu itibarıyla tamamen yasaklanacak.

Almanya’da böcekleri koruma yasası çıkıyor

Hal Postası - Almanya’da böceklerin korunması yasası Bakanlar Kurulu’ndan geçti. Yasa ile, önce pestisit kullanımı sınırlandırılacak, glifosat ise 2023 yılı sonu itibarıyla tamamen yasaklanacak.

Deutsche Welle haber sitesinden Elmas Topçu’nun haberine göre; Almanya Federal Çevre Bakanı ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi Svenja Schulze ile koalisyon ortağı olan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) üyesi Tarım Bakanı Julia Klöckner arasında, böceklerin korunması yasası için uzlaşma sağlandı.

Çarşamba günü Bakanlar Kurulu’ndan geçen yasa paketi ile, önce pestisit kullanımı sınırlandırılacak, glifosat kullanımı ise 2023 yılı sonu itibarıyla tamamen yasaklanacak.

BAZI BÖLGELER DOĞAL KORUNMA ALANI İLAN EDİLECEK

Farklı bakanlıkların sorumluluk alanına giren yasal düzenleme üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde, böceklerin korunması amacıyla pestisit kullanımını önce sınırlandırmak, glifosat kullanımını ise 2023 yılı sonu itibarıyla tamamen yasaklamak amaçlanıyor.

İkinci bölümde; bazı bölgeler yeni doğal korunma alanları olarak tanımlanıyor. Böylece, böcek ve kuşlar için tehlikeli ışık kaynakları ve lambalar yerine, doğaya uygun veya korumalı olanların tercih edilmesi planlanıyor. Yasal düzenleme, sokak lambalarının özellikle gece faal olan böceklerle kuşların ve yarasaların korunması amacıyla kademeli şekilde değiştirilmesini öngörüyor.

Böcekleri kendine çekerek ölümüne neden olan yapay ışıklar yerine, sokak lambaları doğa dostu türleriyle değiştirilecek veya lambaların çevresine böceklerin yaklaşmasını engelleyecek koruma takılacak. Doğal korunma alanları ile milli parklarda ise, böceklerin ölümüne yol açan lamba ve ışıklandırma yasaklanacak. Buna göre, sadece kapalı alanlarda söz konusu yapay ışık kaynakları kullanılmasına müsaade edilecek. Öte yandan, gökten aydınlatma sistemlerinin kullanımının sınırlandırılması için de uygun yasal çerçevenin sağlanması, düzenlemede yer alıyor.

MEYVE BAHÇELERİNDEKİ BÖCEKLER DE KORUMA ALTINDA

Yasanın üçüncü bölümüyle, çeşitli yaş ve türden büyük meyve bahçeleri koruma alanı olacak. Yasayla; biyolojik çeşitliliğe sahip yeşil alanlar, farklı tür ve yaştan çeşitli meyve ağaçlarının bulunduğu ve dip dibe yetiştirilmediği, toprağının da yeşillendirildiği meyve bahçeleri ile doğal taştan örülmüş setler ve kuru yapı temelli duvarların da böcek ve bitkilerin yaşam ortamı görülüp biyotoplar olarak koruma altına alınması planlanıyor. Ayrıca çay, akarsu, dere gibi kaynakların, tarımsal ilaç kullanılan alan ile arasındaki mesafenin de 10 metre olması, eğer yeşillendirilmişse bunun 5 metreye indirilmesi sağlanacak.

ARI POPÜLASYONU TEHLİKEDE

Endüstriyel tarımcılık, toprağın betonlanması, ışık kirliliği ve diğer faktörler böcek ve kuşların yok olması sonucunu doğurduğundan; yasal düzenleme, özellikle çiçekli tarlalar ve çayırlarda yaşayan kelebek ve diğer böcek türlerinin kitlesel biçimde yok oluşunu azaltmayı hedefliyor.

Konuyla ilgili görüş bildiren Almanya Federal Çevre Bakanı Schulze, 560 arı türünden yarısının kırmızı listede yer aldığını; tarımsal alanda yaşayan çok sayıda kuş türünde de büyük kayıplar görüldüğünü ifade etti. Schulze; doğada hayvanların ve böceklerin yaşam ortamlarının yok olmasında en önemli etkenin tarımda kullanılan Biosit ve Herbisit ilaçları olduğunu, bu tehlikeli gelişmeyi durdurmak için yasal önlem almanın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Yeni yasaya en büyük tepki ise tarım birliklerinden geldi. Böceklerin korunmasının kanunlarla yasaklanması stratejisinin yanlış ve tehlikeli olduğunu savunan Almanya Çiftçiler Birliği Başkanı Joachim Rukwied, bu adımın çiftçilere maliyetinin yüksek olacağını belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler