1. HABERLER

  2. SOFRA

  3. Ali Ekber Yıldırım: Tüketici, artan fiyatlara karşı edilgen kalıyor!

Ali Ekber Yıldırım: Tüketici, artan fiyatlara karşı edilgen kalıyor!

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, gıda fiyatı artışlarında tüketicinin edilgen kaldığını, tüketicilerin, gerekirse pahalı ürünü almayarak boykot etmesi gerektiğini söyledi.

Ali Ekber Yıldırım: Tüketici, artan fiyatlara karşı edilgen kalıyor!

Hal Postası - Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, gıda fiyatı artışlarında tüketicinin edilgen kaldığını, tüketicilerin, gerekirse pahalı ürünü almayarak boykot etmesi gerektiğini söyledi.

Tarım Dünyası programında Ceyhun Kuburlu’nun konuğu olan Ali Ekber Yıldırım, artan gıda fiyatları konusunda tüketicilerin de belirleyici olması gerektiğini söyledi. Yıldırım, Türkiye’deki tüketicilerin, diğer ülkelere kıyasla daha edilgen kaldığını; tüketicilerin spekülatif gıda fiyatları karşısında pahalı ürünü almayarak ya da ilgili yerlere şikayet ederek sürece dahil olması gerektiğini belirtti.

Yıldırım; gıda fiyatlarının tüm dünyada yükseldiğini, bu süreçte gıda milliyetçiliğinin artarak, Rusya gibi söz sahibi ülkelerin ihracata ek vergiler getirdiğini ifade etti. Tüm dünyada gıda fiyatlarının yükselmesinde, ülkelerin ürün stoklamasının da payı olduğunu vurgulayan Yıldırım, fiyatların bir kere yükselmesiyle beraber tekrar eski seviyesine inmesinin zor olduğunu söyledi.

Ali Ekber Yıldırım, üretimden tüketime kadar her aşamanın iyi yönetilmesi gerektiğini; yüksek fiyat nasıl sorun oluyorsa, maliyetinin altındaki fiyatların da sorun olduğunu, çünkü böyle durumlarda üreticinin ekim yapmadığını kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler