1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ali Ekber Yıldırım: Eğitimsiz kimselere zirai ilaç satış yetkisi tehdit oluşturur

Ali Ekber Yıldırım: Eğitimsiz kimselere zirai ilaç satış yetkisi tehdit oluşturur

Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, zirai ilaç alanında eğitim görmemiş kimselerin zirai ilaç bayisi olmasının sağlık ve tarımın geleceği açısından tehdit unsuru olacağını söyledi. 

Ali Ekber Yıldırım: Eğitimsiz kimselere zirai ilaç satış yetkisi tehdit oluşturur

Hal Postası - Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, zirai ilaç alanında eğitim görmemiş kimselerin zirai ilaç bayisi olmasının sağlık ve tarımın geleceği açısından tehdit unsuru olacağını söyledi. 

Dünya Gazetesi Tarım Editörü Ali Ekber Yıldırım, sosyal medya hesaplarında konuyla ilgili yaptığı paylaşımda, “Mevcut uygulamada bile ciddi sorunlar yaşanırken, bu sorunları çözmek yerine, zirai ilaç (tarım zehirlerinin) satış yetkisini bu alanda eğitim almayanlara vermek bitki sağlığı, insan sağlığı ve topraklarımız için ciddi tehdit oluşturur” dedi. 

DÜZENLEME NEDEN ELEŞTİRİLİYOR? 
Bayilik yetkisi sadece mesleki bir olgu değil. Sağlıklı gıda, sürdürülebilir üretim, toprak ve su varlığının korunması gibi çeşitli konularla yakından ilgili karmaşık bir mesele. Zirai ilaç bayiliği yapabilmek için muadil ilaçlar, zirai ilaçların farklı koşullar altında muhafazası, bekleme süreleri, ilaçların depodaki etkileşimleri gibi pek çok spesifik konuya hakim olmak, bu konular hakkında öğrenim görmüş olmak gerekiyor. 

Ayrıca zirai ilaçlar genellikle tek bir türe ruhsatlanıyor. Dolayısıyla her ruhsatlı ilaç için o bitki türünün kendine has hastalık ve zararlı profilini; ruhsatlı ilacın zararlıya veya hastalığa olan etki mekanizmalarını; ruhsatlı ilacın hasat sonrası insan, hayvan ve çevre sağlığına etkilerini; o türün yetiştirme süreçlerini yakından biliyor, tanıyor olmak gerekiyor. 

Daha önce kimya mühendislerine, kimyagerlere ve eczacılara da verilen zirai ilaç bayiliği yetkisi; aynı nedenlerle çok eleştirilmiş ve tartışılmıştı; ancak verilen yetki yine de yürürlük kazanmıştı. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler