1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ali Çandır: EXPO 2016 sürdürülebilir değil

Ali Çandır: EXPO 2016 sürdürülebilir değil

ATB Başkanı Ali Çandır, EXPO 2016 Antalya tesislerinin kente büyük maliyet yüklediğini ve tesislerin varlığının sürdürülebilir olmadığını söyledi.

Ali Çandır: EXPO 2016 sürdürülebilir değil

Hal Postası - ATB Başkanı Ali Çandır, EXPO 2016 Antalya tesislerinin kente büyük maliyet yüklediğini ve tesislerin varlığının sürdürülebilir olmadığını söyledi. 

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Ağustos ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, atıl durumda bekletilen EXPO 2016 alanının maliyet yaratan bir yüke dönüştüğünü söyledi. EXPO 2016 alanı maliyetinin sadece paradan ibaret olmadığını belirten Çandır, EXPO alanının mevcut haliyle sürdürülebilir olmadığını söyledi. 

EXPO 2016 NASIL KURTULUR?

EXPO 2016 Antalya Uluslararası Bahçecilik Sergisi’nin Antalya için bir dönüm noktası oluşturması amacıyla alındığını anımsatan Ali Çandır, konuyla ilgili şunları söyledi: “EXPO 2016 sadece sergi süresince açık kalmayacaktı. Sergi kapandıktan sonra da kente fayda sağlamaya ve katma değer üretmeye devam edecekti. Ancak üzüntüyle belirtmek isterim ki aradan geçen dört yılda EXPO 2016, tek kamu kurumunun üzerinde atıl olarak kalmıştır. Bu durum hem söz konusu kamu kurumuna hem de Antalya’ya büyük bir maliyet yüklemektedir. Bu maliyet sadece paradan ibaret değil. Aynı zamanda yaratılamayan faydayı ve üretilemeyen katma değerleri de kapsamaktadır. Mevcut gidişat, EXPO 2016 alanı ve kentimiz için sürdürülebilir nitelikte değildir.”

EXPO 2016’nın geleceği için ilgili kurumlara ve kentin duyarlı kesimlerine bir araya gelme ve sürdürülebilir çözümler üretme çağrısında bulunan Çandır, “ATB olarak sözünü ettiğimiz meslek kurumlarına ve kentimizin duyarlı kesimlerine açık davetimizdir. EXPO 2016’yı daha fazla atıl bırakmamalı ve kentimize bir yük haline getirmemeliyiz” dedi.

TARIMDAKİ ÜRETİCİ SAYISI 100 BİN AZALDI

Ali Çandır konuşmasında, tarımın stratejik sektör olarak tanımlanması ve bu yönde adımlar atılması gerektiğini söyledi. Çandır, aksi durumda tarımdan çıkışın durmayacağını; son bir yılda tarımdaki üretici sayısının tüm Türkiye’de 100 bin, Antalya’da ise 3.500 kayıp verdiğini ifade etti. 

Tarımın ihracat boyutuna da dikkat çeken Ali Çandır, Ocak-Temmuz döneminde tarımsal ihracatta artışın devam ettiğini söyledi. Çandır, “Nitekim, ülkemizde yedi aylık tarım ihracatı yüzde 4 artarken kentimizin tarım ürünleri ihracatı yüzde 16 artmıştır. Yılın ikinci yarısında ihracatımızın daha yüksek bir performans göstermesini de bekliyoruz” dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler