1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ali Çandır: Antalya’nın 1 yıldır dünyayla bağlantısı kesik

Ali Çandır: Antalya’nın 1 yıldır dünyayla bağlantısı kesik

ATB Başkanı Ali Çandır, Antalya’nın 1 yıldır dünyayla bağlantısının kesik olduğunu, buna rağmen ihracatta yüzde 13’lük bir artış yaşandığını söyledi.

Ali Çandır: Antalya’nın 1 yıldır dünyayla bağlantısı kesik

Hal Postası - ATB Başkanı Ali Çandır, Antalya’nın 1 yıldır dünyayla bağlantısının kesik olduğunu, buna rağmen ihracatta yüzde 13’lük bir artış yaşandığını söyledi.

Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB) Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda söz alan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır; Antalya’nın 1 yıldır dünyayla bağlantısının kesik olduğunu söyledi. Çandır, Antalya’nın salgın sırasında çok büyük ekonomik zarar gördüğünü, buna rağmen Türkiye genelinde yüzde 6,5 azalan ihracata karşılık, Antalya’da yüzde 13’lük artış yaşandığını ve bunda yaş meyve sebze ihracatının etkili olduğunu belirtti.

2020 yılında dış ticaretteki bu başarıya karşın iç ticarette önemli ölçüde daralma yaşandığını vurgulayan Çandır; çekle ödeme hacminin 2020 yılında Türkiye genelinde yüzde 8 artış gösterirken Antalya’da yüzde 21 azaldığını ancak borç ödemek için banka kredilerine yöneldiklerini ifade etti.

“ANTALYA’NIN BAŞARISI SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL”

Antalya’nın bütün zorluklara rağmen tarımsal performansıyla yüz güldürdüğünü söyleyen Çandır, bu performansın sürdürülebilir olmadığını kaydetti. Dövize bağlı tarımsal girdilerdeki fiyat artışlarının yarısının bile tarım ürünleri fiyatlarına yansıtılamadığına dikkat çeken Çandır, bunun tarım kesiminin tamamını fakirleştirdiğini belirtti. Çandır, gübreden ambalaja kadar bütün girdi fiyatlarının 2 kat arttığını, bu maliyetlerin tarım ürünleri fiyatına yansımadığını vurguladı.

Ali Çandır konuşmasında; yakın geçmişte serada, bahçede ve tarlada toplanamayan ürünleri, kesime gönderilmek zorunda kalınan hayvanları ve diğer üretimden uzaklaşmayı gerektiren zorlukları herkesin hatırladığını ifade ederek, “2021 yılında tarım kesimimizi bir kez daha bu duruma düşürmemeliyiz. Üretime, ürün işlemeye ve ticarete adaletli rekabetçilikle devam etmeye zorunluyuz” dedi.

Çandır, istihdam sorununu sürdürebilir olarak çözmenin yolunun tarımdan geçtiğini, tarımın iş gücünü bünyesinde barındırmaya müsait bir sektör olduğunu belirtti.

“EĞİTİMLER DEVAM EDECEK”

Ali Çandır, Antalya Tarım Konseyi ile “İklim Değişikliği ve Tarım Etkileşimi” paneli düzenlediklerini, 27 Şubat’ta da “Antalya Tarımında İklim Değişikliği ve Tarımsal Ticarete Etkileri” başlıklı bir panel düzenleyeceklerini kaydetti.

Hafta sonlarında yapılan Pandemi Günlerinde Tarım eğitimlerine devam edeceklerini de dile getiren Çandır; e-çalıştaylar düzenleyerek tarım sektörünün sorunlarını, çözüm önerilerini ve taleplerini dinleyeceklerini ve sonuçlarını ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşacaklarını söyledi.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler