1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ali Apaydın: TKK faizleri yüzünden çiftçiliği bıraktım

Ali Apaydın: TKK faizleri yüzünden çiftçiliği bıraktım

Tarım Kredi Kooperatifleri mağduru Ali Apaydın, kredi borçlarını ödeyebilmek için 200 dönüm arazisini sattığını ve artık çiftçilik yapamadığını söyledi.

Ali Apaydın: TKK faizleri yüzünden çiftçiliği bıraktım

Hal Postası - Tarım Kredi Kooperatifleri mağduru Ali Apaydın, kredi borçlarını ödeyebilmek için 200 dönüm arazisini sattığını ve artık çiftçilik yapamadığını söyledi.

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde çiftçilikle uğraşan Ali Apaydın, kredi borçlarını ödeyebilmek için 200 dönüm arazisini sattığını ve artık çiftçilik yapamadığını söyledi.

Hal Postası olarak Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) mağduru Ali Apaydın ile yaşadığı sıkıntılar üzerine konuştuk... Çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan Apaydın, yaklaşık 2 senedir ne çiftçilik ne de hayvancılık yapabildiğini, toptancılık yaparak geçimini sağlamaya çalıştığını söyledi.

“%6,5 FAİZ YALAN”

Ali Apaydın, kardeşleriyle birlikte 2012-2018 yılları arasında TKK’den toplam 240 bin liralık 4 kredi çektiklerini ifade etti. Bugüne kadar 215 bin lira ödeme yaptıklarını ancak faizlerle beraber TKK’nin kendilerine şu anda 660 bin lira borç çıkardığını kaydeden Apaydın; borçlarını ödemek için 30 büyükbaş ile 200 dönüm kayısı bahçesini sattığını dile getirdi.

Apaydın; iktidar milletvekillerinin çiftçilere, TKK’nin yüzde 6,5 faizle kredi verdiğini söylediğini, ancak 2018 yılında çektiği 50 bin lira krediyi 1 yıl sonra kapatmak istediğinde kendisine 70 bin lira borç çıkarıldığını söyledi. Kredi sırasında 3 bin lira da komisyon ücreti kesildiğini, eline geçen 47 bin liraya 1 yıl içinde 23 bin lira faiz işletildiğini vurgulayan Apaydın, “Yüzde 6,5 faiz bunun neresinde? Tüm çiftçilere yüzde 40’ın üzerinde faiz uyguluyorlar” dedi.

TKK mağduru Apaydın, sadece Akçadağ ilçesindeki tek bir TKK’de 300’den fazla çiftçinin icralık olduğunu, Malatya genelinde bu sayının 1.000’in çok üzerinde olduğunu ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler