1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ahmet Güldal: Stokçuluğa izin vermeyeceğiz

Ahmet Güldal: Stokçuluğa izin vermeyeceğiz

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, basında çıkan bir röportajının yanlış anlaşıldığını söyledi ve stokçuluğa izin vermeyeceklerini tekrarladı.

Ahmet Güldal: Stokçuluğa izin vermeyeceğiz

Hal Postası - TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, basında çıkan bir röportajının yanlış anlaşıldığını söyledi ve stokçuluğa izin vermeyeceklerini tekrarladı. 

Ahmet Güldal’ın 29 Ekim tarihinde basında çıkan röportajında yer alan “Sanayici de buğdayı elinde tutuyor, satmıyor” başlığının yanlış anlaşıldığını belirten Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Güldal’a ait ifadeleri yayınladı.

AHMET GÜLDAL: STOKÇULUĞA MÜSAADE ETMEYİZ

Ahmet Güldal’ın verdiği röportajın düzeltme metninde; TMO’nun anlam kayması olduğunu belirttiği kısım şöyle yer alıyor: “Şu an buğday tacir, sanayici ve spekülatörlerde bulunuyor. Sanayici ürün kapasitesi kadar işliyor ancak tacir ve özellikle spekülatörler, buğdayı elinde tutuyor. Satmamak üzere stokluyorlar. Biz buna müsaade etmeyiz.” 

TMO Ana Statüsü, kuruluşa ihtiyaç halinde piyasayı regüle etmek üzere ürün alımı veya satımı yapma görevi veriyor.

TMO MEVZUATI LİSANSLI DEPOCULUK KANUNU İLE TABAN TABANA ZIT

Öte yandan 5300 Sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu'na göre; buğday başta olmak üzere her türlü hububat ve depolanabilir tarım ürünü, Türkiye Cumhuriyeti'nde özgürce satın alınıp, satılabiliyor; depolanabiliyor ve istenildiği kadar bekletilebiliyor yani stoklanabiliyor. Stokçular; yani elinde Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) bulunduran yatırımcılar, fiyatların artmasını bekleyip, istedikleri zaman satabilecekleri şekilde yasal bir engelle karşılaşmadan bekleyebiliyorlar.

ELİNDE ELÜS BULUNDURMAK STOKÇULUK MU?

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal'ın açıklamasına göre yatırımcıların ELÜS sahibi olması, piyasa dengelerini bozarak fiyatları yuklarıya çekiyor. Dolayısıyla TMO birincil görevlerinden biri olarak düşük fiyatla buğday satabilecek. Açıklama ELÜS sahibi yatırımcıların umdukları fiyatı bulamayabilecekleri ve zarar edebilecekleri anlamına geliyor.  

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler