1. HABERLER

  2. ARICILIK

  3. Adana’da on binlerce arı tarım ilacı ve nehir suyundan öldü

Adana’da on binlerce arı tarım ilacı ve nehir suyundan öldü

Bingöl’den Adana’ya arılarını kışlatmak için gelen arıcılar, narenciye bahçelerinde kullanılan tarım ilaçları yüzünden 3 bine yakın kovanını kaybetti.

Adana’da on binlerce arı tarım ilacı ve nehir suyundan öldü

Hal Postası - Bingöl’den Adana’ya arılarını kışlatmak için gelen arıcılar, narenciye bahçelerinde kullanılan tarım ilaçları yüzünden 3 bine yakın kovanını kaybetti.

Bingöl'den Adana'ya arılarını kışlatmak için gelen arıcılar, Seyhan ilçesindeki narenciye bahçelerine yerleşti. Ancak geçen 2 haftada 3 bine yakın kovandaki on binlerce arı öldü. Arı yetiştiricileri, ölümlere suyu çekilen nehirdeki kirliliğin ve narenciye bahçelerine atılan ilaçların neden olduğunu söyledi.

ZARAR 1 MİLYON LİRA

Şikayet üzerine Seyhan İlçe Tarım Müdürlüğü'nden gelen kontrol ekipleri, olayla ilgili araştırmanın yapılması amacıyla peteklerdeki baldan ve nehir suyundan numune aldı.

Bölgede arıcılıkla uğraşan yetiştiriciler, arılı 3.000 kovanın telef olmasının yaklaşık 1 milyon lira maddi zarar anlamına geldiğini söyledi. Öte yandan arıcılar, bu ölümlerden dolayı bal ve arı fiyatlarının da artacağını ifade etti.
 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler