1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Adana TKK’da yolsuzluk haberleri bitmiyor!

Adana TKK’da yolsuzluk haberleri bitmiyor!

Adana Tarım Kredi Kooperatifi’ndeki yolsuzluk haberlerine bir yenisi eklendi. Emekli olan müdürün yerine gelen Sami Can’ın da usulsüzlük yaptığı ortaya çıktı.

Adana TKK’da yolsuzluk haberleri bitmiyor!

Hal Postası - Adana Tarım Kredi Kooperatifi’ndeki yolsuzluk haberlerine bir yenisi eklendi. Emekli olan müdürün yerine gelen Sami Can’ın da usulsüzlük yaptığı ortaya çıktı.

Adana Tarım Kredi Koopetafi’nden (TKK) sahte belgelerle kredi çekip, 1 milyon lira haksız kazanç elde ettiği iddia edilen 25 kişiden 5’i tutuklanmış, 2 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. İhbar üzerine ortaya çıkarılan yolsuzluklardan önce emekli olan kooperatif müdürü Gürkan Bahar’ın yerine gelen Sami Can’ın da benzer usulsüzlükler yaptığı; yeğeni ve arkadaşının üzerine toplam 530 bin lira kredi çektiği belirlendi.

AKRABALARA ARAZİ DAĞITILMIŞ

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı; Mayıs 2018’de, Karayusuflu bir TKK üyesinin, dönemin müdürü Gürkan Bahar ile yardımcısı İlhan Yalçın’ın, kendisini 300 bin lira dolandırıp zimmetine para geçirdiği yönündeki şikayeti üzerine soruşturma başlattı. Kooperatifte haksız kazanç elde edildiğini belirleyen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü; 6 kooperatif çalışanı, 18 kooperatif üyesi ve bir tarım firması sahibinin birlikte hareket ederek, kredi çekip zimmetlerine para geçirdiğini tespit etti.

Tespit edilen 25 kişi hakkında savcılığın yakalama kararı çıkartmasının ardından, 12 Şubat’ta gözaltına alınan 25 kişiden eski müdür Gürkan Bahar ile yeni müdür Sami Can’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklandı.

Gürkan Bahar’ın 1 milyon liralık açık verdiği ve bu açığı kapatmak için üyelerinden Cengiz Akyol’u yanına çağırıp, “Müfettişler kooperatifi denetime geldi. Açık verdim. Sana ürün satmış gibi evrak düzenleyelim. Bu açığı senin üzerinden kapatalım. Daha sonra kendi aramızda anlaşırız” dediği öne sürüldü. Teklifi kabul eden Akyol’un; bölgedeki 4 bin dönümlük araziyi akrabası olan 24 kişiye dağıttığı ve Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kaydettirip, kooperatife üye yaptığı öğrenildi. Söz konusu 1 milyon lira tutarındaki tohum, gübre ve sulama borusu gibi ürünlerin de Akyol ve akrabalarına satılmış gibi gösterilip, kooperatife borçlandırıldıkları belirlendi.

YENİ MÜDÜR ESKİSİNİ ARATMADI

Adana TKK’deki usulsüzlüklerin ortaya çıkmasından önce emekli olan Gürkan Bahar’ın yerine müdür olarak getirilen, tutuklu Sami Can’ın da benzer usulsüzlükler yaptığı ortaya çıktı.

Can’ın; öğretmenlik yapan yeğenini ÇKS’ye kaydettirip, kooperatife üye yaptığı belirlendi. Can’ın yeğeni adına 100 bin lira kredi çektiği, bu parayı da Ceyhan’daki bir tarım ürünleri firmasına havale edip, karşılığında da sulama borusu almış gibi fatura kesildiği öğrenildi. Firma yetkilisinin daha sonra 97 bin lirayı yeniden Sami Can’a gönderdiği; 3 bin lirayı ise komisyon olarak kendisine aldığı; söz konusu sulama borularının ise firmadan hiç çıkmadığı saptandı.

Sami Can'ın, denetleme sonrasında açığını çektiği paralarla kapattığı ve soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler