1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ABD’den Çin’e 23 milyar dolarlık tarım ihracatı

ABD’den Çin’e 23 milyar dolarlık tarım ihracatı

Çin ile ABD arasında imzalanan ticaret anlaşması tarım ticaretini arttırdı. Çin, ABD’den 23 milyar dolarlık tarım ürünü ithal etti.

ABD’den Çin’e 23 milyar dolarlık tarım ihracatı

Hal Postası - Çin ile ABD arasında imzalanan ticaret anlaşması tarım ticaretini arttırdı. Çin, ABD’den 23 milyar dolarlık tarım ürünü ithal etti.

Reuters Haber Ajansı’nda yer alan habere göre; Çin ile ABD arasında Ocak ayında imzalanan ticaret anlaşmasından bu yana Çin, ABD tarım ürünlerinin ithalatını önemli ölçüde arttırdı. ABD Tarım Bakanlığı (USDA), Çin'in 10 aylık dönemde ABD’den 23 milyar dolarlık tarım ürünü ithal ettiğini duyurdu. Bu rakam, ticaret anlaşmasında belirlenen hedefin de yüzde 71’ini oluşturuyor.

Tarım, ticaret anlaşması uyarınca Çin'in ABD’den mal ve hizmet alımlarını arttırma sözü verdiği dört sektörden biri. 2020 yılında ABD, Çin'e toplam 8,7 milyon ton mısır ihraç etti. Ocak-Ağustos 2020 döneminde de sorgum ihracatı, 617 milyon dolara yükseldi.

ABD’NİN ET İHRACATI 3 KAT ARTTI

ABD'nin Çin'e domuz ihracatı, 2020'nin ilk beş ayında tüm zamanların rekorunu kırdı ve Ağustos sonu itibarıyla Çin'e yapılan sığır ve sığır eti ürünleri ihracatı da 2017 rakamlarının 3 katına ulaştı.

Bu ürünlere ek olarak USDA, Çin'e 2020 yılı boyunca evcil hayvan yemi, yonca otu, ceviz, yer fıstığı ve hazır yiyecekler de dahil olmak üzere çeşitli tarım ürünleri ihraç ettiğini duyurdu.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler