1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ABD'de kışlık buğday ekimi artıyor

ABD'de kışlık buğday ekimi artıyor

Bazı üretici ülkelerdeki güçlü talep ve kurak havanın tahıl fiyatlarını arttırması nedeniyle, ABD'li çiftçiler bu sonbaharda ilk kez kışlık buğday ekim alanlarını genişletti.

ABD'de kışlık buğday ekimi artıyor

Hal Postası - Bazı üretici ülkelerdeki güçlü talep ve kurak havanın tahıl fiyatlarını arttırması nedeniyle, ABD'li çiftçiler bu sonbaharda ilk kez kışlık buğday ekim alanlarını genişletti.

Reuters Haber Ajansı’nda yer alan habere göre; Çin'den gelen tahıl arzındaki düşüş ve Chicago Ticaret Kurulu’nun mısır, soya ve buğdaydaki vadeli işlemleri sebebiyle, ABD’de buğdayın fiyatı kile başına 6 dolara çıktı. Bu aynı zamanda, son 6 yılın da en yüksek rakamı.

Fiyatların yükselmesi ABD’li çiftçileri de daha fazla alanda buğday ekimine teşvik etti. Geçen yıl ortalama 900 dönümde mahsul yetiştiren çiftçilerin, ekim alanlarını genişlettiği belirtildi.

Haberde yer alan bilgiye göre, Amerika Tarım Bakanlığı (USDA), 2021 yılında buğday ekim alanlarının 44,3 milyon dönümden 46 milyon dönüme çıkacağını tahmin ettiklerini açıkladı. Kışlık buğday ekim alanları da bir önceki yıla göre yüzde 3,6 artarak 31,5 milyon dönüme ulaştı.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler