1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. ABD’de büyükbaş %4 arttı fiyatlar dip yaptı

ABD’de büyükbaş %4 arttı fiyatlar dip yaptı

ABD’de 11,7 milyon olan canlı büyükbaş sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 3,8 artış gösterince fiyatlar Haziran ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü.

ABD’de büyükbaş %4 arttı fiyatlar dip yaptı

Hal Postası - ABD’de 11,7 milyon olan canlı büyükbaş sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 3,8 artış gösterince fiyatlar Haziran ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Reuters Haber Ajansı’nda yer alan habere göre; ABD’nin yem stoğu, canlı hayvanların ihtiyacını karşılamakta zorlanıyor. ABD Tarım Bakanlığı (USDA), Cuma günü yayınladığı aylık raporunda; 11,7 milyon büyükbaş hayvan varlığının bir önceki yıla göre yüzde 3,8 arttığını ve besi lokasyonlarında yoğunluk yaşandığını açıkladı. ABD’li uzmanlar ise yüzde 3,2'lik bir artış öngörüyordu.

USDA raporunda; Eylül ayında besi yerlerine yerleştirilen sığır sayısının bir önceki yıla göre yüzde 105,9 arttığını ve analistlerin yüzde 102,5 oranında tahmin ettiği artışın aşıldığını açıkladı.

Bu gelişmelerden sonra ABD’de canlı sığır fiyatı, Pound (0,45 kg) başına 2 sent düşüp 1,03 dolara geriledi ve 29 Haziran'dan bu yana görülen en düşük fiyatı gördü. Diğer bir deyişle, ABD’de canlı sığır fiyatı günlük kur üzerinden hesaplanınca, yaklaşık 18,5 TL/kg seviyesine inmiş oldu.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler