1. HABERLER

  2. ARICILIK

  3. ABD’de balarısı koloni kayıpları önlenemiyor

ABD’de balarısı koloni kayıpları önlenemiyor

ABD’de 2020 yılının ilk 6 ayında, balarısı kolonilerinin %22’si yok oldu.

ABD’de balarısı koloni kayıpları önlenemiyor

Hal Postası - ABD’de 2020 yılının ilk 6 ayında, balarısı kolonilerinin %22’si yok oldu. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), 2020 Nisan-Haziran döneminde Koloni Çöküş Sendromu nedeniyle yok olan balarısı kolonisi sayısı 252.630 oldu. Bu sayı ülkedeki balarısı varlığının %8’ine tekabül ediyor. 

ABD’de 2020 Ocak-Mart döneminde de aynı sendrom nedeniyle %14’lük kayıp anlamına gelen 399.570 koloni yok olmuştu. 

İstatistikler, ABD’deki koloni kayıplarının kış aylarında azaldığını gösterse de toplam balarısı varlığı istenen düzeyde arttırılamıyor. 2019 Ocak ayında 2,67 milyon koloni olan balarısı varlığı; Temmuz 2019’da 3,18 milyon, Ekim ayında ise 3,02 milyon olmuştu. 

2020 yılında ise koloni sayısı Nisan başında ancak 2,98 milyon koloni düzeyinde kaydedildi. 

Amerika Birleşik Devletleri, balarılarını ileri teknoloji uygulamalarıyla koordinasyon içinde tarımsal üretimde çok yoğun şekilde kullanıyor. Örneğin, ABD’deki badem üreticilerinin hemen hepsi aynı zamanda bal da üretiyor. Çünkü üretici, bademlerinin tozlaşmasını kendi balarısı kolonileriyle gerçekleştiriyor. 

ÖLÇEK BÜYÜDÜKÇE KAYIPLAR ÖNEMSİZLEŞİYOR

Bu konuda Türkiye ile ABD arasında bir karşılaştırma yapmak, birçok açıdan zor. Bunun nedeni, Türkiye’deki üretim alanlarının ölçeklerinin nispeten küçük olması. ABD’de çok geniş alanlarda gerçekleşen üretim; pek çok etkeni, maliyetleri optimize etmek adına, bir arada koordine etmeye imkan veriyor. 

Ancak, büyük ölçekli işletmelerin neden olduğu baş edilemeyen bir sorun var. Zirai ilaçlamanın çevreye verdiği önlenemez zararlar. Koloni kayıplarında Varoa zararlısı en önemli etkenlerden biri. Öte yandan çok öneli başka bir etken daha var; balarıları açısından hayati önem taşıyan temiz çevre olgusu, büyük ölçekli tarımsal işletmecilikle çelişiyor. 

Buna rağmen Amerikalı üreticilerin tercih ettiği yaklaşım; zirai ilaçlamayı azaltmaktan ziyade, yok olan balarısı kolonilerini yeniden üretim yoluyla, daha hızlı şekilde yerine koyma yönünde gelişiyor. Başka bir deyişle her şey, üretim süreçlerinde karlılığı maksimize etmeye odaklı. 

Önceki ve Sonraki Haberler