1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ABD tarımı Çin’e karşı ticari yaptırımlardan zarar gördü

ABD tarımı Çin’e karşı ticari yaptırımlardan zarar gördü

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e karşı ısrarla yürüttüğü ticari yaptırımlar, Amerikan muhalefetinin ülke tarımıyla ilgili kaygılarını arttırıyor. 

ABD tarımı Çin’e karşı ticari yaptırımlardan zarar gördü

Hal Postası - ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e karşı ısrarla yürüttüğü ticari yaptırımlar, Amerikan muhalefetinin ülke tarımıyla ilgili kaygılarını arttırıyor. 

Çin Halk Cumhuriyeti uzmanı, Bush Vakfı Başkanı ve ABD-Çin İlişkileri Vakfı CEO’su David J. Firestein, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Çin'e yönelik ticaret politikalarının kötü sonuçlar verdiğini söyledi.

Güney Carolina Üniversitesi’nin düzenlediği bir online toplantıda konuşan Firestein, ABD’nin Çin’e yönelik ticaret politikalarının Amerikalıların işlerini yok ettiğini ve Amerikan ekonomisine zarar verdiğini söyledi. Firestein şöyle konuştu, “ABD'nin Çin ile olan ticaret açığı hiç olmadığı kadar büyüdü. İmalat işlerini kaybettik. En belirgin örnek tarım sektörüdür. Başkan Trump döneminden önce Çin ve ABD arasındaki tarımsal ticarette, ABD sürekli ticaret fazlası veriyordu. Artık ticaret açığımız var ve sürekli büyüyor. Yaptırımlara derhal son verilmelidir. İki ülke en kısa sürede oturup müzakereler yapmalı.”

Çin Halk Cumhuriyeti, ABD’den en çok tarım ürünü ithal eden ülkelerden biri. Kendisi de büyük bir üretici olan Çin, buna rağmen hem nüfusu için hem de sanayi tesislerinin hammadde ihtiyacı için soya, mısır, pamuk ve tahıllar başta olmak üzere çok sayıda ürünü çok büyük miktarlarda ithal ediyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler