1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ABD siyahi çiftçilere 32 milyon dönüm tarım arazisi hibe edecek

ABD siyahi çiftçilere 32 milyon dönüm tarım arazisi hibe edecek

ABD Tarım Bakanlığı (USDA), siyahi çiftçilere uygulanan ayrımcılığı telafi etmek için 32 milyon dönüm tarım arazisini hibe edecek.

ABD siyahi çiftçilere 32 milyon dönüm tarım arazisi hibe edecek

Hal Postası - ABD Tarım Bakanlığı (USDA), siyahi çiftçilere uygulanan ayrımcılığı telafi etmek için 32 milyon dönüm tarım arazisini hibe edecek. 

ABD’de 3 demokrat senatör, geçtiğimiz Perşembe günü, yıllardır siyahi vatandaşlara uygulanan ayrımcılığı telafi etmek amacıyla bir yasa tasarısı sundu. Tasarıya göre, siyahilerin sahip olduğu tarım arazilerinin 7 kat genişletilmesi gündeme geldi. Siyahi Çiftçiler İçin Adalet Yasası, çiftçilerin, Amerika Tarım Bakanlığı (USDA) arazi hibesi sistemi aracılığıyla bedelsiz olarak 160’ar dönümlük araziye ulaşmasını amaçlıyor.

ÇİFTÇİ SAYISI 100 YILDA 900 BİN AZALDI

USDA verilerine göre, ABD’de 1920 yılında kayıtlı 925 bin 708 siyahi çiftçi varken, bu rakam 2017’de 35 bin 470’e düştü.

Yasa tasarısını sunan 4 kişiden biri olan New Jersey Senatörü Cory Booker, konuyla ilgili olarak, “USDA'daki ayrımcı uygulamalar ile geçtiğimiz yüzyılda siyahi çiftçiler arasında gördüğümüz muazzam arazi kaybı arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu biliyoruz” açıklamasında bulundu. Booker, USDA içindeki ayrımcılığı sona erdirmek, kalan siyahi çiftçileri topraklarını kaybetmekten korumak ve yeni nesil çiftçiler yaratmak için arazi hibeleri sağlamak zorunda olduklarını kaydetti.

Tasarı onaylandığı takdirde, 32 milyon dönümlük arazi, 10 yıl içinde siyahi çiftçilerin mülkiyetine geçecek. Bu rakam da şu an siyahilere kayıtlı 4,7 milyon dönümlük arazinin 7 katına tekabül ediyor.

Yapılan programa göre USDA, çiftçilere hibe etmek üzere gönüllü satıcılardan adil piyasa değeri üzerinden arazi satın alacak ve 2030 yılına kadar her yıl 160 dönümlük araziyi 20 bin çiftçiye hibe edecek. Tarım arazileri sadece yeni veya deneyimli çiftçilere hibe edilecek.

ABD’de siyahi çiftçilerin sahip olduğu tarım arazileri, ortalama olarak, standart ABD çiftliklerinin üçte biri oranında küçük olmakla beraber, beyaz çiftçiler toplamın yüzde 97’sini oluşturuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler