1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AB ve İngiltere arasında ticaret anlaşması yapıldı

AB ve İngiltere arasında ticaret anlaşması yapıldı

İngiltere ve Avrupa Birliği arasında balıkçılık, enerji ve havacılık konularını da kapsayan bir ticaret anlaşması yapıldı.

AB ve İngiltere arasında ticaret anlaşması yapıldı

Hal Postası - İngiltere ve Avrupa Birliği arasında balıkçılık, enerji ve havacılık konularını da kapsayan bir ticaret anlaşması yapıldı.

31 Ocak 2020’de Avrupa Birliği’nden (AB) resmi olarak ayrılan İngiltere ile AB arasında balıkçılık, enerji ve havacılık konularını da kapsayan, 2 bin sayfalık bir ticaret anlaşması yapıldı. Böylece, 31 Aralık 2020 itibarıyla, AB ile İngiltere arasında ikili ilişkileri müzakere edecekleri yeni bir dönem başlamış oldu.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen konuyla ilgili yaptığı açıklamada; bir ticaret anlaşması yapmanın doğru ve sorumluluk gerektiren bir davranış olduğunu, İngiltere ve AB'nin omuz omuza durmaya devam edeceğini söyledi.

2 bin sayfalık ticaret anlaşması; mal ve hizmetlerle birlikte yatırım, rekabet, kamu destekleri, vergi, ulaşım, enerji, balıkçılık, veri güvenliği ve sosyal güvenlik gibi alanları da kapsayacak. Anlaşma çerçevesinde, menşe kurallarına uyan mallara gümrük vergisi ve kota uygulanmayacak; sosyal haklar ve işçi hakları gözetilecek.

BALIK STOĞU ORTAK YÖNETİLECEK

Anlaşmayla beraber, AB ve İngiltere karasularındaki balık stoğu da ortak yönetilecek.

İngiliz yetkililer ise, AB'nin İngiltere'den yapılacak tüm gıda ve bitki ihracatına izin vereceğini duyurdu.

BREXIT SÜRECİ BELİRLEYİCİ OLDU

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'dan oluşan Birleşik Krallık'ta, Haziran 2016'da yapılan AB referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 oyla Brexit kararı alınmıştı. AB'den resmen 31 Ocak'ta ayrılan İngiltere; AB ile başta ticaret olmak üzere ikili ilişkiler konusunda kapsamlı müzakereler yürütüyordu.

AB ile İngiltere arasındaki müzakerelerde adil rekabetin sağlanması, ticari anlaşmazlıkların çözümü ve balıkçılık gibi konular en zor başlıklar olarak öne çıkmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler