1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. 941 tarım havzasının ürün listeleri yayınlandı

941 tarım havzasının ürün listeleri yayınlandı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca birkaç yıldır yürütülen Havza Bazlı Tarımsal Destekleme Modeli, “Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli” adıyla düzenlendi ve havza bazında hangi ürünlerin destekleneceği belirlendi.

941 tarım havzasının ürün listeleri yayınlandı

Hal Postası - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca birkaç yıldır yürütülen Havza Bazlı Tarımsal Destekleme Modeli, “Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli” adıyla düzenlendi ve havza bazında hangi ürünlerin destekleneceği belirlendi.

Yeni destekleme modelinin tarımsal üretimin planlanması, ekim alanlarını verimlilik gözetilerek değerlendirilmesi, ürün pazarlama konusundaki sorunların asgariye indirilmesi ve arz talep dengesinin gözetilmesi gibi faydalar vermesi bekleniyor. Bu yeni model kapsamında; iklim, lojistik, suya erişim, toprak yapısı, pazara yakınlık, ürün işleme endüstrisine yakınlık vb etkenler gözetilerek birbirinden farklı tam 941 tarım havzası belirlendi ve her birinde destekleme kapsamına alınacak ürünlerin listesi yayınlandı.

Havza bazlı destekleme uygulaması kapsamında, Türkiye’de arz açığı bulunan, stratejik ve bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi, insan sağlığı ve hayvansal üretim açısından önem taşıyan buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı ve yem bitkilerinden oluşan 19 ürün için değerlendirme yapıldı.

Değerlendirme yapılırken, söz konusu ürünlerle ilgili istatistiki veriler, ekim nöbeti (münavebe), iklim, toprak ve topografya, su kısıtı verileri (mevcut su potansiyeli ve bitki su tüketimi), il ve ilçelerdeki kamu kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin önerileri dikkate alındı. Bütün bu çalışmalarla toplamda 1 milyardan fazla veri Karar Destek Sistemi’nde değerlendirildi. Sistemden alınan sonuçlarla 941 havzada 19 temel ürünün desteklenmesi planlandı. 

Önceki ve Sonraki Haberler