1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. 94. Gazi Koşusu'nu Call To Victory kazandı

94. Gazi Koşusu'nu Call To Victory kazandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına düzenlenen 94. Gazi Koşusu'nu Ahmet Çelik'in jokeyliğini yaptığı Call To Victory isimli safkan kazandı.

94. Gazi Koşusu'nu Call To Victory kazandı

Hal Postası - Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına düzenlenen 94. Gazi Koşusu'nu Ahmet Çelik'in jokeyliğini yaptığı Call To Victory isimli safkan kazandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına düzenlenen 94. Gazi Koşusu'nu, Ayşegül Kurtel'in sahibi olduğu 1 numaralı Call to Victory, Jokey Ahmet Çelik ile kazandı.

15 İNGİLİZ SAFKANI KOŞTU

2.400 metre çim parkurda yapılan Gazi Koşusu, Covid-19 salgını önlemleri kapsamında, tarihinde ilk kez seyircisiz koşuldu. Koşuya, 3 yaşlı 15 İngiliz safkanı kayıt yaptırmıştı. Bu isimlerin 14’ünü erkek taylar oluştururken, 1 tane de dişi tay listede yer aldı.

1927'DEN BERİ DÜZENLENİYOR

Gazi Koşusu, Mustafa Kemal Atatürk'ün onuruna 1927 yılından beri düzenleniyor.

1927 yılında Ankara’da düzenlenen ilk Gazi Koşusu’nu Ali Muhiddin Hacıbekir'in sahibi olduğu Neriman isimli tay kazanmıştı. Koşunun tarihinde İsmet İnönü ve Celal Bayar’ın sahibi olduğu safkanlar da yarış kazandı. İstanbul'da ilk kez 1968'de düzenlenen Gazi Koşusu'nda ise birinciliği Burhan Karamehmet'in Asuvan adlı safkanı elde etti. 1970 yılından itibaren de koşunun galibine Atatürk'ün at üzerindeki som gümüşten heykeli verilmeye başlandı.

EN İYİ DERECE BOLD PİLOT'UN

Gazi Koşusu'nun en iyi derecesi Bold Pilot isimli safkana ait. Özdemir Atman'ın sahibi olduğu Bold Pilot, 1996 yılında, Halis Karataş yönetiminde 2.26.22'lik derece yapmıştı.

Koşuyu en fazla kazanan jokey ise Mümin Çılgın. Usta jokey, 1960-1991 yılları arasında Gazi Koşusu’nu 9 kez kazandı. Jokey Ahmet Çelik ise, 6 kezle Gazi Koşusu'nu üst üste en çok kazanan jokey rekorunu elinde bulunduruyor.

BİRİNCİLİK İKRAMİYESİ 3 MİLYON LİRA

Gazi Koşusu'nda, 2020 yılı birincilik ikramiyesi 1 milyon 750 bin lira olurken, ikinciye 700 bin lira, üçüncüye 350 bin lira, dördüncüye 175 bin lira, beşinci safkana ise 87 bin 500 lira ikramiye ödenecek. Koşuyu kazanan tayın sahibi, birincilik ikramiyesinin yanı sıra kayıt tutarları, taksit ücretleri ve at sahibi primi ile birlikte 2 milyon 455 bin 250 lira ikramiye kazanacak. Safkanın sahibi aynı zamanda yetiştiricisi ise 503 bin 125 liralık yetiştiricilik primi ile toplamda 2 milyon 958 bin 375 liranın sahibi olacak.

İNGİLİZ TAYI YETİŞTİRİCİLİĞİ SADECE ÖZEL SEKTÖRDE

Gazi Koşusu ilk kez 1927 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla düzenlendi. Koşu’nun özelliği, yarışa sadece 3 yaşındaki İngiliz atlarının koşabilmesidir. Her at, Gazi Koşusu’na, yaşamı boyunca ancak bir kez katılabiliyor.

Türkiye’de devlet, 1928 yılından 1981 yılına kadar İngiliz atı yetiştiriciliği yaptı; bu tarihte İngiliz atı yetiştirmeyi özel sektöre bıraktı. Bugün devlet, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı haralarda sadece Arap atları yetiştiriyor. Özel sektörde de Arap atı yetiştiriciliği oldukça yaygın durumda.

Türkiye’de İngiliz tayı yetiştiriciliği ise sadece özel sektör tarafından gerçekleştiriliyor. Yetiştiriciliğin gen kaynaklarını ise sadece ithal taylar ve damızlık kısraklar oluşturuyor. Ancak devlet kuruluşları ile Türkiye Jokey Kulübü, özel sektör İngiliz tayı yetiştiricilerini, çeşitli biçimlerde destekliyor.

ARAP VE İNGİLİZ TAYLARININ FARKLARI

2 yılda olgunlaşan Arap tayları TİGEM tarafından çevik, hareketli, ani manevra kabiliyetine sahip, sağlam kemikli, güçlü mafsallı, güçlü tendonlara ve sağlam tırnak yapısına sahip, dayanıklı, az yem yiyen, yediği yemi iyi değerlendiren, zeki, sadık, çok güzel görünümlü hafif süvari atları olarak tarif ediliyor. Arap atı yetiştiriciliğinde en küçük bir melezleme bile, hayvanın Arap atı olarak kayıtlanmasına engel teşkil ediyor.

3 yılda olgunluğa erişen İngiliz tayları ise soy olarak Arap atlarından melezleme yoluyla elde edilmiş bir ırk. Kısa mesafeyi çok hızlı koşabilmeleri, kolay adapte olabilmeleri; derin göğüs yapıları; ince, uzun bacakları ve ince vücutları; uzun, düz kasları ve ince ve orta kemik yapılarıyla biliniyorlar.

Önceki ve Sonraki Haberler