1. HABERLER

  2. SOFRA

  3. 8 oturumda peynir eğitimi

8 oturumda peynir eğitimi

ATB ve Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenleyeceği ücretsiz online peynir atölyesi, 2-24 Ocak tarihleri arasında yapılacak.

8 oturumda peynir eğitimi

Hal Postası - ATB ve Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenleyeceği ücretsiz online peynir atölyesi, 2-24 Ocak tarihleri arasında yapılacak.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ile Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde, pandemi döneminde tarımsal eğitimi sürdürebilmek amacıyla başlatılan uzaktan eğitim programı, Peynir Atölyesi ile devam edecek. Ücretsiz, online planlanan Peynir Atölyesi 2 -24 Ocak tarihleri arasında Cumartesi ve Pazar günleri yapılacak. Eğitimin sonunda yapılacak sınavda başarılı olan katılımcılara belge verilecek.

Peynir Atölyesi’nde ilk ders 2 Ocak’ta, Süt Rüyası Kurucusu Öznur Apaydın Arıkan’ın sunumuyla başlayacak. Atölye, Cumartesi günleri workshop şeklinde, Pazar günleri ise peynir üzerine anlatımlarla gerçekleştirilecek. 8 oturumda yapılacak eğitimlerde, konunun uzmanı akademisyenlerce antik çağdan günümüze peynirin serüveni, Kars Gravyeri ve Kars Kaşarı, peynir haritası, Karaman Divle Obruk Peyniri, peynir kültürü, yoğurt kesiği, yoğurt yapmanın püf noktaları, labne peyniri, tatlı lor yapımı, sürk peyniri, salamura peyniri, şirden mayalı beyaz peynir ve salamurada pastörizasyon gibi konular anlatılacak.

BAŞVURANLARIN %75’İ KADIN

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan ATB Başkanı Ali Çandır, peynir zenginliğine sahip Anadolu’nun peynir geleneğini gelecek nesillere aktarmak istediklerini söylerken, Peynir Atölyesi’nin peynire dair her şeyi öğrenmek için iyi bir fırsat olduğunu belirtti.

Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca ise; atölyeye başvuranların yüzde 75’ini kadınların oluşturduğunu söyledi. Karaca; Kıbrıs, İngiltere, Almanya, Singapur, Malta, Avusturya, Ürdün, Rusya, ABD, İsviçre’den eğitim için başvuru aldıklarını, yerleşik yabancıların da eğitime yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti.

Workshop eğitimleri; 2 Ocak, 9 Ocak, 16 Ocak ve 23 Ocak 2021 tarihlerinde, saat 14.00’te yapılacak. Konusunda uzman akademisyenlerin vereceği peynir kültürü tarihi dersleri ise; 3 Ocak, 10 Ocak, 17 Ocak ve 24 Ocak 2021 tarihlerinde, saat 14.00’te gerçekleştirilecek.

Eğitimler, Zoom ve Youtube üzerinden yapılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler