1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. 60 haftalık tavukların ihracat için nakillerine izin verildi

60 haftalık tavukların ihracat için nakillerine izin verildi

60 haftalık ve üzeri yaştaki çıkma diye tabir edilen tavukların, ihracat amacıyla nakillerine izin verildi.

60 haftalık tavukların ihracat için nakillerine izin verildi

Hal Postası - 60 haftalık ve üzeri yaştaki çıkma diye tabir edilen tavukların, ihracat amacıyla nakillerine izin verildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Yurt İçinde Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünlerin Nakilleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Yönetmelikte; belirli bir otlatma alanına sahip olmayan, yılın her mevsiminde hayvanları ile birlikte başka yerlere geçici olarak konaklayarak hayvancılık yapan kişilere ait deve, sığır, manda, koyun ve keçiler ile tek tırnaklı hayvanlar, göçer hayvan başlığı altında tanımlandı. Ayrıca, hayvan sürülerinin hareketi, yönetmelik kapsamından çıkarıldı.

GÜZERGAH ZORUNLULUĞU KALKTI

Yönetmelik çerçevesinde, 60 haftalık ve üzeri yaştaki çıkma diye tabir edilen tavukların, ihracat amacı, kesimhane veya rendering dışındaki yerlere nakillerine izin verilmeyecek.

Yönetmelikle beraber; İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu tarafından belirlenen, mera ve yaylalara araçla veya yaya olarak hareket edecek sürülerin takip edecekleri güzergah zorunluluğu da kaldırılmış oldu. Ayrıca, hayvan sahipleri her çeşit damızlık, besi ve çift hayvanları için mera ve kışlaklarına hareketten önce bulundukları yerdeki il/ilçe müdürlüğüne başvuruda bulunmak zorunda kalmayacak. Böylece, İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonunca tespit edilen güzergah ve yolu takip etmeyenler hakkında da Kabahatler Kanunu hükümlerine göre işlem yapılmayacak.

Önceki ve Sonraki Haberler