1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. 6 gübre şirketinin rekabet savunması 18 Ağustos’ta

6 gübre şirketinin rekabet savunması 18 Ağustos’ta

Gübre piyasasında faaliyet gösteren 6 şirket hakkında yürütülen rekabet soruşturmasının sözlü savunma toplantısı, 18 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak.

6 gübre şirketinin rekabet savunması 18 Ağustos’ta

Hal Postası - Gübre piyasasında faaliyet gösteren 6 şirket hakkında yürütülen rekabet soruşturmasının sözlü savunma toplantısı, 18 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak.

Rekabet Kurulu, gübre sektöründe gözlenen fiyat artışlarına yönelik olarak kendiliğinden yürüttüğü ön araştırmasının sonucunda elde ettiği bilgi, belge ve tespitleri değerlendirmiş; bulguları ciddi ve yeterli bularak; 18 Mart 2020 tarihinde, 6 şirket hakkında soruşturma açılmasına karar vermişti. 

REKABETİ SINIRLAYICI EYLEM ŞÜPHESİ
Kurul soruşturma kararını, aşağıda listelenen şirketlerin 4054 sayılı Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar” başlıklı 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak almıştı.

  • Bandırma Gübre Fabrikaları AŞ,
  • Ege Gübre Sanayii AŞ,
  • Gemlik Gübre Sanayi AŞ,
  • Gübre Fabrikaları TAŞ,
  • İstanbul Gübre Sanayii AŞ,
  • Toros Tarım Sanayi ve Ticaret AŞ.

ISPAT YÜKÜMLÜLÜĞÜ SORUŞTURULAN ŞİRKETLERDE
Kanun’un 4. maddesi, rekabeti sınırlayıcı veya önleyici bir anlaşmanın varlığının ispatlanamadığı durumlarda; piyasadaki fiyat değişmelerinin veya arz ve talep dengesinin ya da teşebbüslerin faaliyet bölgelerinin, rekabetin engellendiği, bozulduğu veya kısıtlandığı piyasalardakine benzerlik göstermesini, teşebbüslerin uyumlu eylem içinde olduklarına karine teşkil edeceğine hükmediyor. 

Yani evrensel hukuk ilkelerinden olan suçun ispatı rekabet kuralı ihlali halinde geçerli olmuyor. Onun yerine hakkında soruşturma açılan şirketlerin her birinin, rekabet kurallarını ihlal edici eylemde bulunmadıklarını ispatlamaları gerekecek. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler