1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 4 dernek tek bildiri: Zirai ilaç bayiliği yetkisi ziraat mühendislerine

4 dernek tek bildiri: Zirai ilaç bayiliği yetkisi ziraat mühendislerine

Bitki sağlığıyla ilgili 4 derneğin başkanları zirai ilaç bayiliği yetkisinin sadece ziraat mühendislerine verilmesi çağrısı yaptı. 

4 dernek tek bildiri: Zirai ilaç bayiliği yetkisi ziraat mühendislerine

Hal Postası - Bitki sağlığıyla ilgili 4 derneğin başkanları zirai ilaç bayiliği yetkisinin sadece ziraat mühendislerine verilmesi çağrısı yaptı. 

Türkiye Biyolojik Mücadele Derneği; Türkiye Entomoloji Derneği; Türkiye Fitopatoloji Derneği ve Türkiye Herboloji Derneği; zirai ilaç bayiliği yetkisinin ziraat mühendisleri dışındaki meslek gruplarına da verilmesine karşı çıkan ortak bir bildiri yayınladılar. 

UYGULAMA ÇAĞDAŞ UZMANLAŞMA YAKLAŞIMINA TERS

Türkiye Biyolojik Mücadele Derneği adına Başkan Prof. Dr. Rıfat Ulusoy; Türkiye Entomoloji Derneği adına Başkan Prof. Dr. Ferit Turanlı; Türkiye Fitopatoloji Derneği adına Başkan Prof. Dr. Pervin Kınay ve Türkiye Herboloji Derneği adına Başkan Prof. Dr. Işık Tepe’nin imzaladığı ortak bildiri spesifik alanlarda uzmanlaşmayı teşvik eden modern çağın mantığına da aykırı olduğunu ileri sürüyor. 

Bildiride eczacı, kimyager, kimya mühendisi, orman mühe4ndisi, orman endüstri mühendisi unvanı taşıyan kişilerin zirai ilaç bayiliği yapmalarının çeşitli sakıncaları sayıldı ve yetkinin sadece konunun uzmanı olan ziraatçılara verilmesi gerektiği anlatıldı. 

TEPKİLER SINAVA KATILACAKLARI DEĞİŞTİRMEDİ 

Daha önceki bir düzenlemeyle bayilik açma yetkisi eczacılara, kimyagerlere ve kimya mühendislerine tanınmış; geçtiğimiz günlerde ise orman mühendisleri ile orman endüstri mühendislerine bayi açma yetkisi veren bir düzenleme daha getirilmişti. 

Düzenlemeler, sektör kamuoyunda yoğun tepkiler yaratmasına rağmen, yasal olarak yetki sahibi olan herkese davet çıkaran sınav duyurusu, dün yayınlanmıştı. Zirai ilaç bayiliği sınavı 17 Ekim 2020 tarihinde yapılacak. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler