1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 25 sebze meyve şirketine fahiş fiyat cezası kesildi

25 sebze meyve şirketine fahiş fiyat cezası kesildi

Haksız fiyat artışı nedeniyle 25’i sebze meyve firması olmak üzere, 60 firmaya toplam 3.115.000 lira para cezası kesildi. 

25 sebze meyve şirketine fahiş fiyat cezası kesildi

Hal Postası - Haksız fiyat artışı nedeniyle 25’i sebze meyve firması olmak üzere, 60 firmaya toplam 3.115.000 lira para cezası kesildi. 

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na gelen şikayetler ve Kurul’un sürdürdüğü denetimler sonucunda 25’i sebze meyve firması olmak üzere toplam 60 işletmeye, haksız şekilde fiyat artışları yaptıkları için toplam 3.115.000 lira idari para cezası kesildi. 

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na; oluşturulduğu 17 Nisan tarihinden itibaren Ticaret İl Müdürlükleri, Reklam Kurulu, CİMER, AKİM, E-Devlet ve Bakanlığın internet sitesi üzerinden toplam 1251 adet başvuru ulaştı. Bu kapsamda 33 farklı ilde yaklaşık 1300 firma denetlendi. 

Fahiş fiyat artışına ilişkin şikayetlerin başında; temel gıda ürünleri, sebze ve meyveler, cerrahi maske, el dezenfektanı vb koruyucu sağlık ürünleri, çeşitli temizlik ve hijyen ürünlerine yönelik başvurular geliyor. Salgın döneminde talebi artan saç tıraş makinası, ekmek yapma makinası gibi elektronik ürünlere yönelik başvurular da Kurul tarafından incelemeye alındı. 

25 TOPTAN SEBZE VE MEYVE ŞİRKETİNE PARA CEZASI

Sebze ve meyvelerde yaşanan fiyat artışlarının tespiti amacıyla toptancı hallerinde başlatılan denetimler kapsamında Hal Kayıt Sistemi (HKS) kapsamında yapılan bildirimlerde alış ve satış fiyatları arasında fahiş farklar bulunduğu tespit edilen firmalardan da savunma istendi. Bu firmalardan 25’ine idari para cezası verildi. 

Ceza verilen işletmelerden 19’u temel gıda ürünü, 5’i maske kumaşı, 4’ü cerrahi maske, 4’ü ekmek yapma makinası, 2’si saç tıraş makinası, 1’i ise dezenfektanla ilgili çalışan şirketler oldu. 

Kurula intikal eden 1251 başvurudan, karara bağlanan başvuru sayısı 732 oldu. İncelemeye alınan ve savunması tamamlanan 91 firmadan 60 firmaya da toplam 3.115.000 TL idari para cezası uygulandı. 

519 adet başvuruyla ilgili inceleme ve savunma süreci devam ediyor. 

Kurul tarafından inceleme yapılan firmalardan önce savunma isteniyor. Haksız fiyat artışı yaptığı tespit edilen firmalara 10 bin liradan 100 bin Türk liraya kadar; stokçuluk faaliyetinde bulunanlara ise 50 bin liradan 500 bin liraya kadar idari para cezası uygulanıyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler