1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 200 kadın Mardin’de lavanta yetiştirecek

200 kadın Mardin’de lavanta yetiştirecek

Mardin’de yürütülen Bir Dünya Üreten Kadın Projesi, Artuklu, Nusaybin, Ömerli, Derik ve Dargeçit ilçelerinde hayata geçti. 200 kadına istihdam sağlanacak.

200 kadın Mardin’de lavanta yetiştirecek

Hal Postası - Mardin’de yürütülen Bir Dünya Üreten Kadın Projesi, Artuklu, Nusaybin, Ömerli, Derik ve Dargeçit ilçelerinde hayata geçti. 200 kadına istihdam sağlanacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Mardin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Dicle Kalkınma Ajansı’nın ortak çalışmasıyla yürütülen Bir Dünya Üreten Kadın Projesi; Artuklu, Nusaybin, Ömerli, Derik ve Dargeçit ilçelerinde hayata geçti.

Proje kapsamında kurulan Mardin Kadınlarını Kalkındırma Kooperatifleri ise; özellikle kırsal alanda yaşayan, sosyal yardımlarla geçimini sağlayan ailelerin kadınlarına istihdam yaratarak, lavanta yetiştiriciliği yapacak. Kooperatifte, 200 kadına toplam 13 farklı sertifikalı çiftçilik ve kooperatifçilik eğitimi verilecek. Ayrıca, 60 kadın da kooperatif bünyesinde kadrolu istihdam edilecek.

1.020 DEKARDA 800 BİN LAVANTA

Proje ile 200 kadın çiftçi, her biri 17 dekar büyüklüğünde 60 adet lavanta bahçesi; her ilçede de yaklaşık 255 dekar olacak şekilde toplam 1.020 dekar alanda, 800 bin 400 adet lavanta bitkisi ekecek. Alanlarda, damla sulama sistemi de oluşturulacak.

Önceki ve Sonraki Haberler