1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. 17. Uluslararası Muz Kongresi Ekvador'da başladı

17. Uluslararası Muz Kongresi Ekvador'da başladı

17. Uluslararası Muz Kongresi, Ekvador'un Guayaquil kentinde başladı.

17. Uluslararası Muz Kongresi Ekvador'da başladı

Hal Postası - 17. Uluslararası Muz Kongresi, Ekvador'un Guayaquil kentinde başladı.

17. Uluslararası Muz Kongresi, Ekvador'un Guayaquil kentinde başladı. Ekvador Devlet Başkanı Lenín Moreno da dahil olmak üzere çok sayıda konuşmacının yer aldığı etkinliğin açılış töreni 5 Ekim’de yapıldı.

Etkinliğe, Ekvador Muz İhracatçıları Birliği (Ecuadorian Association of Banana Exporters - AEBE) ev sahipliği yapıyor ve süreç, Uluslararası Biyoteknoloji ve Biyoçeşitlilik Kongresi ile birlikte yürütülüyor.

Kongre’de; muz endüstrisinin salgın nedeniyle yaşadığı zorlukların yanı sıra, biyoteknolojinin sektörü iyileştirmek için nasıl kullanılabileceğine odaklanan birçok eğitim oturumu ve seminer yapılacak.

Açılış konuşmasında söz alan iki konuşmacı, biyoteknolojinin önemi ve muzun diğer tarım sektörlerini dönüştürme potansiyelini açıklayan bir sunum yaptı. Ekvador Biyoteknik Araştırma Merkezi (CIBE) Direktörü Daynet Sosa del Castillo da biyoteknolojiyi tarıma dahil etmenin önemini açıkladı.

Castillo konuşmasında, biyoteknolojinin uygulanabileceği bir örnek olarak muzda rastlanan TR4 hastalığına da değindi.

İspanya'daki Bask Araştırma ve Teknoloji Birliği üyesi Paloma Moncaleán ise, konuyla ilgili yaptığı konuşmada, “Biyoteknoloji, tarımsal verimliliği ve gıda güvenliğini arttırmaya yardımcı olacak ve hepimizin daha sürdürülebilir yaşamamıza, ekosistemlerimizi korumamıza ve nüfusun doğru şekilde beslenmeye devam etmesini sağlamamıza yardımcı olacaktır. Biyoteknoloji, bugün karşı karşıya olduğumuz bir dizi önemli soruya cevaplar sunabiliyor” dedi.

EKVADOR DÜNYA MUZ ARZININ %30’UNU ÜRETİYOR

Kongre’de söz alan konuşmacılar, muz endüstrisindeki son durumu, endüstrinin üretimini ve pazar payını geliştirme çabalarını tartışan bir dizi sunum yaptı. Avrupa Birliği'nde kişi başına 12,5 kilogram muz tüketimi olduğunun da hatırlatıldığı konuşmalarda, bunun muz yetiştiricileri için önemli olduğu vurgulandı.

Kongre'nin düzenlendiği Ekvador, dünya muz üretiminde en önemli ülkelerden biri. Küresel muz arzının yüzde 30'unu Ekvador üretiyor. Bu rakam salgın sırasında da korunmuş durumda.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler