1. HABERLER

  2. SOFRA

  3. 156 peynir çeşidi coğrafi işaret bekliyor

156 peynir çeşidi coğrafi işaret bekliyor

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Pazarlama Daire Başkanı Özgür Akif Tel, Türkiye’de coğrafi işaret almamış 156 peynir çeşidi olduğunu ve Anadolu peynirleri üzerinde çalışmalar yaptıklarını söyledi.

156 peynir çeşidi coğrafi işaret bekliyor

Hal Postası - Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Pazarlama Daire Başkanı Özgür Akif Tel, Türkiye’de coğrafi işaret almamış 156 peynir çeşidi olduğunu ve Anadolu peynirleri üzerinde çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ile Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen “Sizin Oraların Nesi Meşhur?” programının ilk yayını dün gece yapıldı. Gürsel Cingöz moderatörlüğündeki programda konuşan Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Pazarlama Daire Başkanı Özgür Akif Tel, coğrafi işaretli ürünlerin yüzde 80’inin tarım ve gıda ürünü olduğunu belirtti.

72 İLDE COĞRAFİ İŞARET ARAŞTIRMASI YAPILDI

Tel, hal kayıt sisteminde coğrafi işaretli ürünlerin işlenmesi için çalıştıklarını ifade ederken, coğrafi işaret denetimi için mevzuat çalışmasını tamamlamak üzere olduklarını bildirdi. Anadolu’da coğrafi işaret alabilecek 156 peynir çeşidi bulunduğunu vurgulayan Tel, Anadolu peynirleri üzerine çalıştıklarını kaydetti. 18 ili kapsayan coğrafi işaret etkinleri düzenlediklerini ve 72 il, 231 ilçede coğrafi işaret araştırması yaptıklarını sözlerine ekleyen Özgür Akif Tel, dijital tarım pazarında da 70 bin üyeyle 100 milyon liranın üzerinde ciro elde edildiğinin altını çizdi.

ANTALYA’DA 0 İLA 2500 RAKIM ARASINDA ÜRETİM YAPILIYOR

Programda söz alan Tarım ve Orman İl Müdürü Gökhan Karaca; Antalya’da 0 ila 2 bin 500 rakım arasında üretim yapıldığını ve coğrafi işaret alabilecek çok sayıda ürün olduğunu ifade etti. Üreticileri coğrafi işaret almanın önemi konusunda bilgilendirmeleri gerektiğini söyleyen Karaca, tüketicinin coğrafi işaretli ürünlere talebinin arttığını söyledi.

661 ÜRÜNE COĞRAFİ İŞARET BAŞVURUSU

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Türkiye’de yöresel ürünler ve coğrafi işaretlerde farkındalığı arttıran ilk etkinliğin Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) olduğunu vurguladı. Asan, Türkiye’de 567 coğrafi işaretli ürün, 661 de başvuru bulunduğunu belirtti.

COĞRAFİ İŞARET ENSTİTÜSÜ KURULMALI

Programda konuşan ATB Başkanı Ali Çandır, üreticiler küçük miktarlarda üretim yaptıkları için kapasite sorunu yaşadıklarını dile getirirken, Avrupa’da 14 ürünün tescil başvurusunun kabul edildiğini söyledi.

Ali Çandır, dünyada tarımsal üretimde gerileme olsa da coğrafi işaretli ürünlerde yüzde 25 artış olduğunu hatırlattı. Coğrafi işaretli ürünlerin; Tarım ve Orman Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın sorumluluk alanına girdiğini ifade eden Çandır, bu ürünlerin tek bir merkezden yönetilmesi için coğrafi işaret enstitüsü kurulmalı, dedi.

ATB Coğrafi İşaretler Danışmanı Dr. Rana Demirer ise, konuşmasında mahreç ve menşei konusunda bilgiler verdi. Avrupa Birliği’nde yöresel ürünlerden elde edilen gelirin yaklaşık 75 milyar euro olduğunu bildiren Demirer, Türkiye’nin de potansiyelini değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp ise, üreticinin alınterini ortaya koyarak yılmadan ürettiğini belirterek, bu ürünlerin değerinde satılmasının önemine işaret etti.

Önceki ve Sonraki Haberler