1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. 15 ay üzerindeki anaç koyun ve keçilere destek verilecek

15 ay üzerindeki anaç koyun ve keçilere destek verilecek

Anaç koyun ve keçi destek ödemesi kapsamında, yaşları 6 Kasım 2020 tarihi itibarıyla 15 ay ve üzeri olan koyun ve keçiler için destekleme ödemesi yapılacak.

15 ay üzerindeki anaç koyun ve keçilere destek verilecek

Hal Postası - Anaç koyun ve keçi destek ödemesi kapsamında, yaşları 6 Kasım 2020 tarihi itibarıyla 15 ay ve üzeri olan koyun ve keçiler için destekleme ödemesi yapılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği, 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Tebliğ; hayvancılığın geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması, hayvancılık politikalarının yürütülmesinde etkinliğin artırılması, yerli hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması ve geliştirilmesi, kayıtların güncel tutulması, hayvan hastalıklarıyla mücadele ve sağlıklı hayvansal üretim için yetiştiricilerin desteklenmesini kapsıyor.

Tebliğ kapsamında, anaç koyun ve keçi destek ödemesi de yapılacak. Desteklemeden yararlanacak anaç koyun ve keçilerin yaşları 6 Kasım 2020 tarihi itibarıyla 15 ay ve üzeri olmak zorunda.

Destekten yararlanacak yetiştiricilerde, damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliğine üye olma ve hayvanların da TÜRKVET’te* kayıtlı olması şartı aranıyor. Göçer hayvancılık yapanlar hariç, farklı illerde birden fazla işletmesi olan yetiştiriciler ise, her bir işletmesinin bulunduğu ilde ayrı ayrı başvuruda bulunacak.

Yetiştiriciler, göçer hayvancılık yapanlar da dahil, üyesi oldukları damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliğine, 4 Aralık 2020 tarihine kadar dilekçe ile başvuruda bulunabilir. Başvuru listesinde olmayan yetiştiriciler ise desteklemeden faydalanamayacak.

*TÜRKVET: Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği ile Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği hükümlerine göre oluşturulan ve hayvancılık işletmelerinin, yetiştiricilerin ve sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçi türü hayvanların kimliklendirilerek kayıt altına alındığı veri tabanı.

Önceki ve Sonraki Haberler