1. HABERLER

  2. SU ÜRÜNLERİ

  3. 10 metreden küçük balıkçı gemileri kayıt altına alınıyor

10 metreden küçük balıkçı gemileri kayıt altına alınıyor

SUBİS’e kayıtlı, 10 metreden küçük balıkçı gemileri ile içsulardaki tüm balıkçı gemileri kayıt altına alınıyor.

10 metreden küçük balıkçı gemileri kayıt altına alınıyor

Hal Postası - SUBİS’e kayıtlı, 10 metreden küçük balıkçı gemileri ile içsulardaki tüm balıkçı gemileri kayıt altına alınıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Geleneksel Kıyı Balıkçılığının Kayıt Altına Alınması ve Desteklenmesi Tebliği, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile, deniz ve içsularda geleneksel kıyı balıkçılığının av, avcılık ve sosyo-ekonomik verilerinin güncellenerek kayıt altına alınması amaçlanıyor. Ayrıca, balıkçı gemisi sahiplerine yapılacak desteklemeye ilişkin iş ve işlemlerle ilgili usul ve esaslar da düzenlenecek.

Tebliğ; Su Ürünleri Bilgi Sistemi’nde (SUBİS) kayıtlı, Balıkçı Gemileri İçin Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresine sahip, denizlerde 10 metreden küçük balıkçı gemileri ile içsulardaki tüm balıkçı gemilerini kapsıyor.

BAŞVURULAR ŞAHSEN YAPILACAK

Kıyı balıkçılığı desteklemelerinden yararlanmak isteyen balıkçı gemisi sahipleri, 27 Kasım 2020 günü mesai saati bitimine kadar Tarım ve Orman Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine şahsen müracaat edecek. Birden fazla balıkçı gemisi sahibi olanlar ise her bir balıkçı gemisi için ayrı ayrı başvuruda bulunacak.

Desteklemeler için gerekli kaynak, bütçede hayvancılığın desteklenmesi için 2020 yılında ayrılan ödenekten karşılanacak. Tebliğ ile beraber, Geleneksel Kıyı Balıkçılığının Kayıt Altına Alınması ve Desteklenmesi Tebliği de yürürlükten kaldırılmış oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler