1. YAZARLAR

  2. İsmet Gökkaya

  3. 10 kuruşluk dünya
İsmet Gökkaya

İsmet Gökkaya

Yazarın Tüm Yazıları >

10 kuruşluk dünya

5 Temmuz’da, Elmalı Toptancı Sebze Hali’nde silor hıyar 1,20 kuruştu… 

İstanbul, Bursa, Ankara, Balıkesir tüccarları tonaj sınırı koymadan silor hıyar talep ediyordu.

İki gün sonra, silorun fiyatı toptancı halinde arz miktarındaki değişim üzerine 10 kuruş yükseldi. 

Ancak iki gün önce tonaj sınırı koymadan mal talep eden tüccarlar, ağız birliği etmişçesine mal talebinde bulunmadılar. Nedenini sorduğumuzda malın satılamadığını, iş olmadığını belirttiler.

Bu örnek olayda mantığımın almadığı şudur; insanlar günlük yaşamlarında sebze ve meyve tüketir. Bunun günü yoktur. Ya da 10 kuruş zamlandı diye sebzeden meyveden vazgeçmezler. Bu tüketim sürekli devam eder. 

O zaman ne oluveriyor da iki günde talep değerleri bu şekilde değişiyor? 

Aslında değişen şey; üretmeden kazananların sektör üzerinden daha çok kazanma arzusudur. 

Üreticinin ürününün değerlenmesi, satılması, üreticinin kazanması kimsenin umurunda değil.

Basit bir hesap yapalım. Bir kamyon, ürün olarak yaklaşık 20 ton mal alır. 10 kuruşluk fiyat değişimi 20.000kg x 0,10 TL=2.000 TL eder.

Silor salatalıkla ilgili bu hesabı yaparken, ürünün serada bekleme şansı olmadığını da düşünmemiz gerekir. Bu da demek oluyor ki, üretici ürünü hasat etmek zorunda. Bunu bilen alıcılarımız, bu çaresizliği iyi bildikleri için piyasanın altında fiyatlarla ürün alıyorlar. 

Olan üreticimize oluyor.

Şunu çok iyi biliyoruz ki üreticinin üretim maliyetleri hiç bir zaman düşmemiştir. Aksine ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmelere paralel olarak zamlardan an be an etkilenmiş ve üretim maliyetleri hep yükselmiştir.

Bunun bir çözümü olmalı. Bu konuda hepimiz hemfikiriz ama ne yazık ki biz insanlarımızı örgütleyemiyoruz! Bir araya getirip ortak kararlar alamıyoruz! Aldığımız kararları uygulatamıyoruz. Güç birliği yapamıyoruz. 

Her toptancı halinde tüccarlar ve komisyoncuları örgütleyen dernekler vardır. Ancak maalesef hiç bir toptancı halinde üretici birliği, üretici dernekleri yoktur. 

Bu konu beni hep düşündürmüş ve rahatsız etmiştir. 

Pazarlayamadığın sürece ürettiğin hiçbir ürün değerini bulamayacak, sayın üreticim. Örgütlenmek ve tek elden pazarlayabilmek lazım.

Önceki ve Sonraki Yazılar