1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. 10 farklı evcil hayvanın genetik kaynakları tescil edildi

10 farklı evcil hayvanın genetik kaynakları tescil edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Evcil Hayvan Genetik Kaynakları Tescil Komitesi, 10 farklı evcil hayvanın gen kaynaklarını tescil etti.

10 farklı evcil hayvanın genetik kaynakları tescil edildi

Hal Postası - Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Evcil Hayvan Genetik Kaynakları Tescil Komitesi, 10 farklı evcil hayvanın gen kaynaklarını tescil etti.

Evcil Hayvan Genetik Kaynakları Tescil Komitesi Kararı, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bugün yayımlandı.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nün (TAGEM) başvurusu ile alınan karara göre; tanımları, morfolojik özellikleri, biyolojik özellikleri ve genetik özellikleri göz önüne alınarak, 10 adet evcil hayvanın genetik kaynakları tescil edildi.

TESCİLLERİN 7 TANESİ BAKANLIK ADINA

Tescil edilen 10 genetik kaynağın 7 tanesi Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait. Artlı Koyunu, Çepni Koyunu ve Of Koyunu yöresel tip olarak; Eşme Koyunu ve Anadolu Arısı ırk olarak; Trakya Arısı ve Hatay Arısı ise ekotip olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı adına tescil edildi.

Bunun yanı sıra Akbay yumurtacı hibriti, Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü adına; Anadolu-T etlik tavuk hattı Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü adına tescil edildi. Ayrıca, tescil başvurusu yapılan Hünkari güvercininin de tescil kriterleri bakımından ırk olarak tanımlanabilecek yeterli veriye sahip olduğuna karar verildi ve TAGEM adına tescil edildi. 

3 BAŞVURUNUN TESCİL TALEBİ REDDEDİLDİ

Diyarbakır Güvercini, Van-Hakkari Arısı ve Orta Anadolu Arısı ise ırk, tip, yöresel tip ve ekotip olarak tanımlanabilecek yeterli kriter ve verilere sahip olmadığı için tescil edilmedi.

Yapılan değerlendirmede, tür bazında tescil başvuru formlarının güncellenmesi gerektiğine de karar verildi. Bu kapsamda sığır, at, koyun, arı ve tavuk türleri için ilgili alt komitelerin bir sonraki toplantıya kadar güncel formları hazırlaması ve komiteye sunması kararlaştırıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler