1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. 1 ton patatesin fiyatı bir çeyrek altın etmiyor

1 ton patatesin fiyatı bir çeyrek altın etmiyor

Maliyeti 90 kuruş olan yazlık patates, tarlada 50 kuruşa satılıyor.

1 ton patatesin fiyatı bir çeyrek altın etmiyor

Hal Postası - Maliyeti 90 kuruş olan yazlık patates, tarlada 50 kuruşa satılıyor.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yazlık patates hasadının, talep darlığı nedeniyle maliyetine bile satılamadığını söyledi.

Maliyeti 90 kuruş olan yazlık patatesin, tarlada 50 kuruş ettiğini belirten Gürer, “Bugün çeyrek altının fiyatı 700 liraya dayandı. Üretici 1 ton patatese karşılık 1 çeyrek altın alamıyor” dedi. 

Gürer ayrıca, pandemi sürecinde turizmin yediği darbenin üreticiyi de olumsuz etkilediğini, boş kalan oteller ve lokantalarda kızartmalık ve yemeklik patates tüketiminin düştüğünü ifade etti. 

100 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR

Gürer, Niğde’nin Türkiye’deki patates üretiminde ilk sırada yer aldığını, Altunhisar ilçesinde ise erkenci patates ekiminden, 25 bin dekar alanda 100 bin tona yakın rekolte beklendiğini kaydetti. 

MALİYET 90 KURUŞ, FİYATI 50 KURUŞ

Adana ve Ödemiş’te yazlık patates hasadının tamamlandığını; Niğde, Kayseri, Tokat ve Afyon’da ise hasadın devam ettiğini söyleyen Ömer Fethi Gürer, “Patates üretiminin maliyeti 90 kuruşu geçiyor. Hasadın ilk günlerinde 90 kuruşla 1 lira arasında satılabilen yazlık patates, bugün 50 kuruşa kadar düştü. İhracatta ön izin şartı kaldırılmasına rağmen talep darlığı nedeniyle tüccar patatese 50 kuruştan fazla para vermiyor. Geçen yıl 1 lira 20 kuruştan satılan yazlık patates, maliyetlerin artmasına rağmen bu yıl 50 kuruşa kadar düştü” dedi.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler