Yaklaşan narenciye sezonu umut veriyor: ihracat yapabilene

Uzak Asya pazarı narenciye konusunda ABD, İsrail, Hollanda gibi ülkeler tarafından çoktan ele geçirildi. Türkiye, uzak mesafeye ihracat yapacak organizasyon gücüne sahip değil.

03.09.2018
Pazartesi

Devalüasyon, durgunluk ve tarım

Durgunluk sadece ticari bir piyasanın hareketsizliği anlamına gelmiyor. Üretim imkanlarını da ortadan kaldırıyor. Üretim araçlarımız var ama üretemiyoruz. İş bu noktaya gelecek.

29.08.2018
Çarşamba

Kanser yapan zirai ilaca 290 milyon dolar ceza

ABD’li bahçıvan Dewayne Johnson, Monsanto’ya ait RoundUp ve RangerPro adlı ürünlere dayalı kanser teşhisi üzerine tazminat kazandı. Johnson, 290 milyon USD tazminat alacak.

14.08.2018
Salı

Sistem isteyen, duvara toslar

100 günlük icraat planının heyecan yaratmasını beklemek doğru olmayabilir. Ama topraksızlığı ve yoksulluğu değiştiremekle ilgili heyecan yaratamazsanız sözleriniz uçuşup kaybolur.

08.08.2018
Çarşamba

Yangınla beslenen orman ağacı: kızılçam

Yunanistan’daki orman yangını, kızılçam ormanlarında başladı. Antalya çevresindeki ormanlarımızın dokusu da büyük ölçüde kızılçam ağaçlarından oluşuyor.

25.07.2018
Çarşamba

Biyoljik mücadele neden yaygınlaşmıyor?

Biyolojik mücadele ürünleri sektörü, belli bir ticari kapasiteyi yakaladıktan sonra, doygunluk haliyle durgun ve rutin bir iş kolu haline gelmiş.

04.07.2018
Çarşamba

Önce ihraç sonra ithal

Öyle ölçüsüz ürettik; öyle kontrolsüzce ihraç ettik ki, bir haftada iç piyasa fiyatları uçuşa geçti Belki daha önce ihraç ettiğimiz patatesleri ithal etmeye başladık, kim bilir

02.07.2018
Pazartesi

TÜRKTOB’u tartışmak

Meslek birliklerinde zorunlu üyelik, sektör disiplini için kaçınılmazdır. Üstelik üyeliğin mecburi olması yetmez; sektörel faaliyet mutlaka birliğin onayına bağlı olmalıdır.

22.06.2018
Cuma

Üretici güçbirliği yaparsa

Çiftçinin karakteristik bağımlılığı işinden ve yaşam biçiminden kaynaklanır. Çünkü doğal etkenlerin ne zaman nerenizden vuracağı belli olmaz. Bunu öngöremezsiniz ve önleyemezsiniz.

15.06.2018
Cuma

Şeker pancarı kotası kaldırılmalı mı?

Fabrikaların satış sözleşmelerini iptal edecekseniz önce sözleşmelerin imzasının yanlış olduğunu hukuk yoluyla kanıtlamanız gerekir. Yani o satışı yapanları yargılamanız gerekir.

08.06.2018
Cuma

Artık yaylada da bizlerle: Tuta absoluta

Tuta zararlısına engel olmak için her türlü tedbiri almanız da yetmiyor. Komşunuzun da, etraftaki seralarında eşgüdüm içinde tuta zararlısıyla mücadele etmesi gerekiyor.

01.06.2018
Cuma

Yer gök organik olmuş

Her gün tezgahın üstünde organik yumurta görüyorsanız ve oradan yumurta alan tek kişi değilseniz, sıkıntı var demektir. Organik üretim yapan üretici o kadar yumurtayı arz edemez.

25.05.2018
Cuma

Azeriler üzgün; biz de üzgünüz

Azerbaycanlı dostlar açıkça hasımlık etmeyeceğine göre; Azerbaycan’ın Türk tarım ürünlerinin gümrük vergilerini arttırması olsa olsa Rusya’nın ricası üzerine gerçekleşmiş olabilir.

18.05.2018
Cuma

Üretim maliyetine eklemeyi unutmayın: su vergisi

Çok sayıda üretici kendi toprağında işçi oldu. Birçoğu da henüz farklında değil; banka kredisi ödüyor, taksitleri ödeyecek kadar zamanı var sanıyor. O kredilerin çoğu batık.

04.05.2018
Cuma

Tarım teknolojileri dönüşüyor

Dünya ürün hasadının 1/5’ini böcekler tüketiyor. Üstelik muazzam miktarda kimyasal zehir kullanıldığı halde Ürünü, hasadı kendi haline bıraksak belki yarısını böcekler tüketecek

27.04.2018
Cuma

Zirai ilaç kutusunda baharat

Gündelik hesapların peşinde ömür tükettikten sonra uzun vadede devasa sorunlar olarak karşımıza çıkan belalardan şikâyet etmek, iş değil. Hayat, hiç değil

20.04.2018
Cuma

Muz: arazi var, çiftçi var, danışman yok

Türkiye’de muz yetiştiriciliği hakkında çiftçiye rehberlik edecek hiç kimse yok. Herkes domates, biber, hıyar gibi sebzeler üzerinde veya yeşillikler konusunda çalışıyor.

13.04.2018
Cuma

Yabancı sermaye, perakendecilik ve sömürge

Perakendeciler Hal Yasası’nın getirdiği başıboşluk ortamı sayesinde kendi tedarik organizasyonlarını, doğru dürüst vergi bile vermeden, istedikleri gibi kurup yürütüyorlar.

06.04.2018
Cuma

Kiraz ihracatında yeni arayış: Çin Halk Cumhuriyeti

Çin kapısının kirazlarımıza açılması birçok açıdan büyük başarı olacak. Her şeyden önce Çin çok büyük bir tüketici.

01.04.2018
Pazar

Genç Çiftçi Hibesi

Genç Çiftçi Hibesi’yle işsiz gençlere kaynak sağlanacak. Hibe aldığı iş kolu hakkında bilgisi, eğitimi, tecrübesi olmayan gençlerle büyük ihtimal umutlar boşa çıkacak.

29.03.2018
Perşembe

Teknolojiyi yakalamak

ABD’li ünlü perakendeci market kuruluşu Walmart, otonom robot arılar üretmek üzere patent aldı. Bu arıların en önemli kullanım amaçlarından biri polinasyon olacak.

23.03.2018
Cuma

Sebze, meyve ve çeşit adı

Farklı çeşitlerin farklı özellikleri olduğunu; aroması, lezzeti yerinde olan çeşitleri; dayanıklı, sert çeşitleri; hangisinin hangi amaç için daha uygun olduğunu öğrenmek gerek.

16.03.2018
Cuma

Rusya’nın domates tedarikçisi Azerbaycan oldu

Rusya’ya en çok domates ihracatını Azerbaycan yapıyor. Azerbaycan. Yani, bizim seracılığın nasıl yapıldığını öğretmeye gittiğimiz ülke.

09.03.2018
Cuma

Ziraat fakültelerinin geleceği

Diplomalı ziraat mühendisi sayısı her sene binlerle artıyor Hepsi diploma alıyor ama maalesef çoğu vasıfsız mezun oluyor.

09.02.2018
Cuma

O güzel ahlakı nerde yitirdik?

Kimse “imkânsız” demesin, olabiliyor. “İmkânsız” diyeceğinize, o güzel insanların o güzel ahlakını nerede, nasıl kaybettik? Onun cevabını arayın.

05.02.2018
Pazartesi

Cargill’in yalan raporları

Şekerimiz en milli duygularla yabancılara satılmaya; en millici politikalarla ortadan kaldırılmaya, en millici anlayışlarla NBŞ devi Cargill’e peşkeş çekilmeye doğrun gidiyor.

31.01.2018
Çarşamba

Girdi maliyetinden kurtulmak

Fukuoka, bahçesi için ayda 35 dolar harcıyor. Girdi dediğiniz zaman tek kalemden bahsediyor: işçilik. Dolayısıyla girdi maliyetlerinden söz etmenize neredeyse gerek kalmıyor.

19.01.2018
Cuma

Diplomatik gezilerde et ithalatı şart mı oldu?

Fransa’dan et ithalatı Türk çiftçisini çok mutsuz edecek. Çünkü kazanabileceği parayı Fransız çiftçisi kazanacak.

12.01.2018
Cuma

Popüler olmak için verimli bir malzeme: tarım

Bir bakıyorsunuz “domates yemeyin” diyor, bir bakıyorsunuz “yumurta tüketmeyin” diyor. Bir başka gün “sakın aşı olmayın” diyor. Bütün sözlerini toplasak hiçbir şey yiyemeyeceğiz

05.01.2018
Cuma

Gıda krizi: ölçek değil, paylaşım sorunu

Adil gıda paylaşımı derken kime ne kadar pay vereceğiniz önemlidir. Ancak paylara böldüğünüz emtiaya erişimle ilgili imkanları da adilce paylaşmanız gerekir. Gerçek adalet budur.

29.12.2017
Cuma

Asrın mucizesi

Savaş hali, su kıtlığı, ithalat ambargosu gibi şeyler olmadıkça; yavaşlasa, tökezlese, kısa süreli durgunluklara düşse bile işler hep devam eder.

25.12.2017
Pazartesi

Küçük çiftçinin makus talihi

Küçük çiftçilerin yok olmasına engel olmamız gerekiyor. Pancar, tütün, fındık, ayçiçeği, et, süt gibi ürünlerin çiftçilerini örgütleyen yapıları korumamız lazım.

15.12.2017
Cuma

Dertlere çare bulundu: ithalat

Vatandaş pahalılıktan mı bahsediyor? Arttırın arzı. Çünkü arz artarsa fiyat düşer. Bunu böylece öğreten fakültelerimiz var.

08.12.2017
Cuma

GDO olgusu mevzuatta tanımlı bile değil

Tüketicilerin GDO konusuna yönelik bakış açısının köklü biçimde değişmesi şarttır.

01.12.2017
Cuma

Doğal afetler ve yığılmış tarım

Üretim tesislerimizin afetlere karşı direnci maalesef son derece düşük. Çoğu iptidai yöntemlerle, kırık dökük malzemeyle çatılmış seralar.

24.11.2017
Cuma

Kendine yeten cumhuriyet

Pancar şekeri üretmek için pancarı işliyordunuz; yan ürünleriyle de başta hayvancılık olmak üzere bir sürü sektörü besleyebilen bir tedarik zincirini tetiklemiş oluyordunuz.

17.11.2017
Cuma

Tohum işleri: ithalat, hibrid, atalık

Yerel gen kaynaklarımızı yok olmaktan korumak aynı zamanda ulusal, antropolojik ve kültürel bir meseledir. Yani kimliğimizdir

10.11.2017
Cuma

Uluslararası göç, küresel siyaset ve tarım

Küresel göç arttıkça ithalat ihracat işleri uluslararası sözleşmelerin çerçevesinden çıkıyor. Tarım ürünü ticareti de yeniden şekilleniyor.

03.11.2017
Cuma

Rusya: Akredite firmalarımız bize yeter mi?

Rusların ihracat kısıtlamasının asıl nedeni, üretim tesisleri kurulması için çok önemli teşvik ve desteklemeler veriyor olması. Ruslar kendi üreticisini oluşturdu.

27.10.2017
Cuma

Tarımsal ürün piyasasında tekelleşme ve birliklerin hali

Üretici birlikleri çiftçiyi tek çatı altında toplayacaktı. Ama yasaya ‘üretici birlikleri ürün ticareti yapamaz’ diye madde koydular.

20.10.2017
Cuma

Nasıl olabiliyor: 80 kuruşluk mal markette 8 lira

Ürün fiyatlarını belirleyen değişkenleri göz önüne almadan fiyat tartışması yapmak doğru değil. Bu tartışmalar anlamsızdır ve ancak günlük spekülatif hesaplara hizmet eder.

13.10.2017
Cuma

Johannesburg çayırları bizi bekler

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi geçen gün, meralarımızn verimli olmadığını ve yurt dışında hayvancılık yapmamız gerektiğini söyledi.

06.10.2017
Cuma

Rusların karşılık dayatmasına "Evet" dedik

Rusyanın domates ve diğer ürünlerimize getirdiği ambargo, Ruslardan et ve et ürünleri ithal etmemiz karşılığında gevşetilecek.

29.09.2017
Cuma

Ruslar ambargodan zarar mı gördü?

Rus ambargosunun Rus halkına da zarar verdiğinden bahsediliyor. Halbuki Rusya dünyanın en zor şartları altında her şeyi üretebilen bir üretim ülkesi

15.09.2017
Cuma

Suriyeli mülteciler Türkiyeye neden kaçtı?

Köy, köy; kasaba, kasaba devam eden savaş ve her türlü yaşam kaynağıyla ilgili lokal çatışmalar, savaşın getirdiği yıkımların da ötesinde, hayatı imkansızlaştırmaya başladı.

08.09.2017
Cuma

Su tasarrufu dediğin...

Tarımsal sulama dediğiniz şey sadece tarımsal üretimle ilgili bir konu değil. Kentleşmeden, uluslararası ilişkilere kadar birçok konuyla ilişkili, çok önemli bir mesele.

31.08.2017
Perşembe

"Ekilmemiş arazi kalmayacak"

Bir ülkede ekili arazinin genislemesi, planlama ve tarim stratejisi varsa o strateji dolayisiyla büyük önem tasir. Yoksa ekili arazi hakkinda konusurken bos konusmus olursunuz.

29.08.2017
Salı

Ruslar Türkiyeden domates almayacak

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev bir daha Türkiyeden domates, hıyar vb sebzeleri ithal etmeyeceklerini net olarak söyledi. Bir daha Rusyaya domates ihraç edemeyeceğiz.

22.08.2017
Salı

Bakan degisince ne oluyor?

Tarim Bakani her degistiginde yeni bakanin kimligi, özellikleri uzun süre sektör gündemini mesgul eder. Yine öyle oldu. Ama bakan degisse de talan düzeni devam ediyor.

16.08.2017
Çarşamba

Bilgisiz fikir sahiplerine dur diyin

Bazi bilgisiz kimseler medyada tarım ürünleri hakkında atıp tutuyor. Canan Karatay’ın yaptığı domates açıklamaları da bu konudaki örneklerden biri.

15.08.2017
Salı

Dünya avokado piyasasi durum raporu

Avokado Türkiye’de de yetisebilen bir ürün. Hassas bir bitki olmasina ragmen, küresel piyasada fiyatlari ve tüketici ilgisi dünyanin her yerinde daha çok üretmeyi tesvik ediyor.

26.10.2016
Çarşamba

Ürün muhafazasinda yeni teknoloji: Donuk kurutma (Lyophilisation)

Taze sebze ve meyvenin islenmesi, depolanmasi, nakliyesi ve pazarlanmasinda yeni ufuklar açabilecek bir teknik olan "donuk kurutma", dünya çapinda giderek yayginlasiyor.

07.09.2016
Çarşamba

Dünya nereye gidiyor; tarım nereye?

Dünya siyaseti kendine yeni bir şekil verirken tarım sektörü bundan ayrı kalmayacak.

20.08.2016
Cumartesi
 
KÖŞE YAZILARI
© 2018 www.halpostasi.com