08.12.2017
Cuma

Devletin herhangi bir sektör hakkındaki herhangi bir tasarrufu, uzun süredir külliyen seçime endeksli olarak belirleniyor. Her şey, her şeyi düzeltecek olan o müthiş seçime endeksli.

Bunu bize birilerinin anlatmasına gerek yok. Devlet, uygulamalarıyla kendisi söylüyor zaten.

Diyeceksiniz ki devletle hükümeti karıştırıyorsun; hayır efendim. Karıştırmıyorum. Devlet dediğimiz yapı, her hücresine aynı adamın sorumlu atadığı bir yapıysa; ha devlet demişsiniz, ha hükümet. İkisi aynı şey. En azından kendimizi aldatmayalım.

Çarşı, pazar yangın yeri!

Bugün devlet çarşıda pazarda çoktan başlayan yangının harını biraz söndüreyim diye gıda ithalatına yükleniyor. Yetmediği yerde ithalat vergilerini indirip sıfırlayarak ithal gıda ürünlerinin maliyetlerini daha da aşağı çekiyor.

Bu akılları kimden alıyorlar bilmiyorum ama arkadaş, benim havsalam gerçekten almıyor çünkü seçmene oynayacaksa bu hükümetin hiç yapmaması gereken şeyi yapıyorlar; senin kemikleşmiş seçmenin zaten gıda ürünleri üreticileri! Sırf bu nedenle Bütünşehir Yasası diye yasa çıkarıp yerel ölçekte seçim başarıları kazandılar.

Buradan şu çıkarım yapılabilir mi bilmem; vaziyet öyle bir hal aldı ki, bir şekilde çarşının pazarın gazını almak ihtiyacı öne çıktı; “Çiftçi ezilirse ezilsin, pazarın şişini indirelim de”…

Ama çarşı pazarın gazı fasulyeyle biberle alınır gibi değil. Bakalım nasıl olacak bu işler.

Bakliyat gümrükten beleşe geçecek

Son dönemde saman ithalatı, et ithalatı gibi infiale neden olan gelişmeler oldu ama daha öncesinde pirinç, mercimek gibi tek ürüne yönelik benzer gümrük uygulamaları da oluyordu. Bazıları geçici uygulamalardı.

Üstelik Rusya’nın verdiklerine karşılık almak istedikleriyle ilgili; daha kimsenin detaylarını bilmediği bir olguyu tartışmaya da başlamadık çünkü kapsamını, çerçevesini henüz bilmiyoruz. Maliyetini herkes öğrenince onu da tartışmaya başlarız, besbelli. Ruslar biliyorsunuz bazı gıda ürünlerini işlenmiş, işlenmemiş olarak kendilerinden ithal etmemizi şart koştular; biz de evet dedik. Belki de bakliyatla ilgili gümrük indirimi Rusya’yla ilgilidir.

Her durumda iç piyasada arşa yükselmiş ürün fiyatlarını aşağı çekmek için bir çaba var. Bakanlar Kurulu kuru fasulye, barbunya, nohut ve börülce ithalatında gümrük vergisi oranlarını sıfıra indirdi. Buna göre, kuru baklagillerden tohumluk olmayan fasulye türleri, barbunya, nohut ve börülce ithalatında AB, EFTA, Bosna-Hersek, Güney Kore, Malezya, D-8 ülkeleri ve diğer ülkelerden yapılacak ithalatta gümrük vergisi oranı sıfır olarak uygulanacak.

Bu ifadeye “diğer ülkelerden” lafı ne diye sokuşturulmuş anlamak mümkün; her yerden yapılacak ithalatta bu şartlar geçerli olacak.

Sen içinden “AB ile, EFTA ile sınırlı” falan diyene kadar cümlenin sonu geliyor ve geçmiş olsun!

Her işimiz böyle. Atı alanın Üsküdar’ı geçtiği…

Tohumluk olmayan fasulye türleri, barbunya, nohut ve börülce ithalatı 1 Haziran 2018 tarihine kadar gümrüklerden bedava geçecek. Bu tarihten sonra AB, EFTA, Malezya, D–8 ülkeleri ve diğer ülkeler için yüzde 19,3; Güney Kore için yüzde 8,7'e çıkacak.

Stokçuluk belasını hatırlayan var mı?

Bu konuda piyasa dengeleri açısından söz konusu olan bir sıkıntı da tüm bu sayılan ürünlerin depolanabilir, yani stoklanabilir ürünler olması. 1 Haziran 2018 gününe kadar gücü olup ithal eden ve düzgünce depolayabilen şirketler %20’lere varan bir avantajla kim bilir ne kadar süre boyunca avanta yapacaklar.

Bir zamanlar stokçuluk diye suç vardı bu memlekette, bilmem hatırlayan çıkar mı…

Yerli üretici çerçevesinden bakarsanız kıpkızıl öfke göreceksiniz sakın şaşırmayın. Kızıl deyince de aklınıza değişik bir şey gelmesin; sinirli adamlar, onu diyorum.

Adamlar sinirli ama devlete yakarmaktan başka bir niyetleri de yok.

İşin ekonomi idaresi tarafına değinecek olursak, tarım ürünleri ithalatıyla ilgili uygulamaların geçici, günlük hesaplara yönelik uygulamalar olduğunu görüyoruz. Vatandaş pahalılıktan mı bahsediyor? Arttırın arzı. Çünkü arz artarsa fiyat düşer.

Bunu böylece öğreten fakültelerimiz var, değil mi? O nedenle arzı arttırmanın en hızlı yolu neyse ona yönelmek; ithalatı ucuzlatıp kolaylaştırmak lazım.

Sen, ben, o; yani biz!

Halbuki aynı akıl yürütmeyi şöyle de yapmak mümkün; yetiştirip durduğun ürün ithal edilirse yetiştirdiğin ürünün fiyatı da düşer ve yetiştiricin de tökezler, düşer.

‘Yetiştiricin’ dediğim sensin aslında. Biziz; sen, ben ve o…

Bu yaklaşımın en kurnazca yönü ise şöyle diyebiliyor olmanız: “Fiyatlar düşer düşmez önceki duruma geri döneceğiz!”

Dolayısıyla ithalatı bir devlet politikası olarak görmüyoruz; aksine ancak sıkışıklıkları aşmak için bir araç olarak görüyoruz. Öyle diyoruz. Sıkıntımız giderilince yine yerlici, millici çizgimize dönüyoruz. Diyoruz.

Ama…..

Bitmedi, bitmez o sıkıntılar, ayrı konu.

 

Erdem Güner, bekirerdemguner@gmail.com

Etiketler:

ithalat, gümrük vergisi, hububat, rusya
 
KÖŞE YAZILARI
© 2018 www.halpostasi.com