26.04.2018
Perşembe

Amerika Birleşik Devletleri’nde marul tarlalarından yayıldığı anlaşılan Escherichia coli bakterisi nedeniyle, olağanüstü önlemler alınmaya başladı.

Amerika’dan düz marul ithal edilen ülkelerde de tedirginlik oluştu. ABD’de E. Coli bakterisi şimdiden olağan sayının çok üzerinde kişiyi hastanelik etti. Bugüne kadar 19 eyalette toplam 84 vaka tespit edildi ancak sayının artmasından korkuluyor. Henüz ölüm yok ancak korkutucu olan, hastalık bulaşan insanların hastaneye yatış oranı alışılmışın neredeyse iki katına çıktı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi – CDC, hastanelik olan insan sayısının neden bu kadar yüksek olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Bakterinin mutasyona uğramış, daha ölümcül yeni bir türüyle karşı karşıya olma ihtimali de araştırılıyor.

CDC, bakterinin kaynağını Yuma–Arizona’daki düz marul tarlalarına kadar takip edebildi. Tüketiciler satın alınmış bütün marulları tüketmemeleri ve imha etmeleri, restoranlarda marul tüketmemeleri ve marul satın almamaları yönünde uyarılıyor.

E. coli bakterisinin neden olduğu semptomlar şunlar; karın bölgesinde sancılı kasılmalar, sürekli ve kanlı ishal, kusma, sürekli mide bulantısı, hafif ateş, iştah azalması ve aşırı yorgunluk hissi.

Bakteri insan ve hayvanlarda bağırsak florasında yaşayan, dışkıyla bulaşan ve bazı türleri ölümcül hastalıklara neden olabilen bir mikrop. Bazı ülkelerde dışkı kaynaklı gübreleme uygulamaları bu olaydakine benzer hastalık salgınlarına neden olabiliyor.

Tüketici talebi henüz biçimlenmiş değil

O nedenle tüketicilerin, tüketmekte oldukları bitkisel ürünlerin nasıl yetiştirildiği hakkında bilgi sahibi olmaları çok büyük önem taşıyor. Türkiye’de Bakanlık çeşitli uygulamalarla yetiştiricilik süreçlerini takip edilebilir bir işleyişe kavuşturmayı istiyor.

Ancak bu konudaki en önemli eksik tüketici talebi gibi görünüyor. Tüketicilerde henüz böyle bir talep kendini yeterince hissettirmiyor. Bu yönde hissedilir bir tüketici talebi olsa; devletten önce perakendeci ve toptancılar gibi tedarik yapan özel sektör temsilcileri süreci hızlandırabilir.

 

Kaynak: Freshplaza

Etiketler:

E.coli, Escherichia coli, marul, ABD, salgın, düz marul
 
KÖŞE YAZILARI
© 2018 www.halpostasi.com