24.04.2018
Salı

Genetik teknolojileri alanında çalışan birçok kuruluş bir araya gelerek “Yeryüzü BioGenetik Projesi” (Earth BioGenome Project – EBP) adı altında bir çalışma başlattı. Proje kapsamında 1,5 milyon canlı türünün gen haritası çıkarılacak.

Dünya çapında çeşitli üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve araştırma kuruluşlarının uluslararası nitelikte bir kooperatif inisiyatifi halinde örgütlendiği proje, genetikteki en yeni uygulamalar ile internet teknolojilerinin dünyayı dönüştürmeye namzet Blockchain uygulamasını bir arada kullanacak.

Projenin amacı 10 yıl içinde 1,5 milyon canlı türünün gen haritasını çıkarıp kategorize etmek. Proje tamamlandığında, genetik bilimi hakkındaki pek çok söylentinin gerçekleştiğine şahit olacağız. Bunlardan bazıları şunlar;

  1. Biyoloji kaynaklı sentetik yakıtlar üretilecek.
  2. Enfeksiyon hastalıklarıyla mücadele yepyeni bir faza geçecek.
  3. Kalıtımsal hastalıklara müdahale etme imkanları çok gelişecek.
  4. Yaşlanmayı durduran ve gençleştiren ilaçlar geliştirilecek.
  5. “Biyolojik materyal” listesine yeni üyeler katılacak.
  6. Açlıkla mücadelede yeni yaklaşımlar mümkün olacak.
  7. Gezegenler arası yolculukların önemli bazı sorunları çözülecek.

Tarım sektöründe büyük dönüşüm mümkün

Projenin çözüm getireceği önemli problemlerden biri bitkisel üretimde söz konusu olan böcek zararı konusu. Bugün dünyadaki bitkisel üretimin %20’si, kimyasal mücadeleye rağmen, böcekler tarafından yok ediliyor. Zirai mücadele yapılmayacak olsa bu oran çok daha yüksek düzeye çıkabilir. Böceklerin bağışıklık mekanizmasının kimyasal ilaçların etkinliğini sürekli azaltması da başka bir problem. Genetik bilimi, çeşitli biçimlerde bu problemi çözmeye başladı bile…

Genetikle ilgili çalışmalar dünyanın her yerinde bağımsız insanlar ve bağımsız kuruluşlar tarafından gerçekleştiriliyor. EBP ile belki ayrı ayrı yürütülen bu çalışmalar tek bir entegre yapı içinde bir arada değerlendirilebilecek. Bugüne kadar yaklaşık 15.000 farklı türün gen haritası çıkarılmış durumda. Bu sayı dünyadaki canlı sayısının yaklaşık binde biri.

Projenin partneri olan kuruluşların çoğu batı ülkelerinden. Partnerler ABD, Çin, Avrupa Birliği ülkeleri, Brezilya, Avustralya, Kanada, Japonya ve bazı Afrika ülkelerinden. Proje çıktıları blockchain adı verilen şifreleme teknolojisiyle muhafaza edilecek. Bu sayede proje çıktılarına erişim geniş kalabalıklar için mümkün olacak. Blockchain sistemi aynı zamanda hackerları da bu değerli verilerden uzak tutacak. Üstelik küresel siyasi güçlerin proje üzerinde hakimiyet kurması da zorlaşacak.  

Projenin 10 yıllık süre içinde harcayacağı para 4,5 milyar dolar.

Genetik teknolojileri çoğu zaman tedirginlik veren ihtimalleri akla getiriyor ancak aynı teknolojiler, tehlike altındaki türleri yok olmaktan kurtaracak; doğal kaynaklarımızı tahrip olmaktan koruyacak bir proje olabilir.

 

Kaynak: https://www.earthbiogenome.org/

Etiketler:

gen, genetik, ebp, tarım, blockchain, biogenetik, biyogenetik
 
KÖŞE YAZILARI
© 2018 www.halpostasi.com