19.04.2018
Perşembe

İspanya Almeria’da karpuz hasadının başlamasıyla sezon açılmış oldu. Ancak kavun için Mayıs ortasını beklemek gerekecek.

İspanyollar, kavun ve karpuz konusunda yıl boyu aralıksız tedarik yapabilmek üzere Güney Yarıküre’de üretim yapıyor. Brezilya ve Senegal’de üretilen ürünler sezon boşluklarında hem İspanyol pazarını hem de Kuzey Avrupa pazarını beslemeye devam ediyor.

Bu sezon İspanyolların Brezilya’da ürettiği Piel de Sapo tipi kavunların fiyatları çok yüksek seyrettiği için yurtiçi kavun piyasası henüz tam olarak oluşmadı. İspanyol kavun piyasasının hareketlenmesi için Mayıs ayının ortasına kadar beklemek gerekecek. Bu tarihe kadar hatırı sayılır bir kavun rekoltesi beklenmiyor.

Almeria ve Murcia bölgelerindeki kuraklık ve su kıtlığı ile önceki sezonun düşük fiyat seyrine rağmen ulusal rekolte geçen yılın rakamlarını yakalayacak gibi görünüyor. Üretim alanında artış yok ancak azalma da yok. Ancak Almeria’da Galia tipi kavunlara ve sarı kavunlara ayrılan üretim alanlarındaki azalma Piel de Sapo kavunlarının rekoltesine de etki edecek.

Karpuz tüketimi nasıl artar?

İspanyollar tüketimi arttırmanın yolunu öğrenmiş. Geçen yıl Ağustos ayına kadar karpuz üretilen bazı bölgelerde maliyetin altına inen fiyatlar söz konusu olmuştu.

Bunun yanında hem İspanya’da hem de Kuzey Avrupa’da perakendeciler arasında giderek yaygınlaşan; dilimlenmiş/doğranmış karpuz gibi tüketime hazır sunum metotları sayesinde tüketim miktarı belirgin ölçüde artıyor. Hatta kış mevsiminde minyon çeşitlerin satışında da gözle görülür artış gerçekleşiyor.

Sürekli arz, sürekli talep sağlıyor

Tabi, talepteki bu artışın asıl nedeni ülke dışında gerçekleştirilen üretim sayesinde yıl boyunca ürün tedariki yapılabilmesi. Aralıksız arz sunabilen ürünler tüketicide oluşan alışkanlık kırılmadığı için talepte de süreklilik sağlıyor.

İspanya’da şu günlerde karpuz tedariki Senegal’den yapılıyor. Ürün kalitesi ve satış miktarı gayet iyi. Almeria ürünleri piyasaya çıkmaya başladığından bu yana fiyatlar biraz düştü ancak fiyat düzeyi de henüz tatmin edici boyutta.

Brezilya kavununun en kötü sezonlarından biri

Brezilya’da Piel de Sapo tipi kavun yetiştiren İspanyol firmaları bu sene büyük hayal kırıklığı yaşıyor. Çünkü Aralık sonundan Mart’a kadar muazzam miktarlarda ürün aldılar ve fiyatlar resmen dibe vurdu. Pazar normalde haftada 90 konteyneri çekebiliyorken bazı haftalarda arz miktarı haftada 130 konteynere çıktı.

Buna rağmen aralıksız arz sağlayan sistemde perakendeciler, gidişattan son derece memnun. Çünkü Brezilya ürünü tükenir tükenmez Murcia kavunları devreye giriyor ve tüketici hiç boş kalmıyor.

Ancak Brezilya’da bu sene biraz yağışlı geçtiği için iki, üç hafta için fiyatlar biraz arttı. Mayıs ortası gibi normale dönmesi bekleniyor.

Yine de sezon dışı üretimde Brezilya seçeneği, Senegal’e göre çok daha avantajlı çünkü Senegal’de iklim şartları stabil seyretmiyor. Özellikle gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkları ürün kalitesinde sorunlara yol açıyor.

Etiketler:

karpuz, kavun, ispanya, sürekli arz, sezon boşluğu, yıl boyu üretim
 
KÖŞE YAZILARI
© 2018 www.halpostasi.com