19.04.2018
Perşembe

Yoğun sarımsak yetiştiriciliği yapılan Jinxiang şehri ve Shandong bölgesinde sarımsak tarlaları beyaz çürüklük hastalığı yüzünden perişan durumda.

Mayıs ortası gibi başlayacak olan sarımsak hasadı öncesinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları ile yoğun nem beyaz çürüklük hastalığının hızla yayılmasına zemin oluşturdu.

Sarımsakta beyaz çürüklük, sarımsağın köklerinde kahverengi lekelenmeyle başlayıp yumrunun tamamına yayılan bir çürüklük hastalığı. Bulaşık köklerin hiçbir ticari değeri kalmıyor. Üstelik hastalığın yayılmasına neden oluyor.

%100’e varan rekolte kayıpları

Hastalığın bu sene sarımsak hasadında yıkıcı etki yapması bekleniyor. Bulaşık tarlalarda en az %50 oranında, bazı arazilerde %100’e varan rekolte kayıpları bekleniyor.

Erken evrede köklerde bulaşıklık varsa bitkinin filizlenmesi bile mümkün olmuyor. Çinli sarımsak üreticileri bulaşık tarlalarda hasat yapmamayı tercih ediyor. Çünkü hastalık olmasa bile zaten Çin menşeli sarımsağın fiyatı had safhada düşük. Fiyatların bu derece düşmesinin en önemli nedeni, 2016-2017 sezonunda hasat edilen sarımsak miktarının olağanüstü fazla olmasıydı.

Beyaz çürüklük hastalığı yüzünden rekoltede beklenen düşüş gerçekleşirse, Çin menşeli sarımsağın fiyatında artış olması da muhtemel. 2017 sonu itibarıyla birinci kalite Çin sarımsağının kilogram fiyatı 0,80 USD (3,22 TL) idi. 80 centlik bu fiyat, sarımsak arzının en düşük düzeyini bulduğu döneme ait. Aynı yılın hasat döneminin hemen ardından kilogram fiyatı 0,30 USD (1,20 TL) düzeyini görmüştü.

Türkiye Çin sarımsağı ithal eden ülkelerden biri. Kalitesi belirgin ölçüde düşük de olsa Çin’den ithal edilen sarımsak miktarının yerli üreticiye zaman zaman olumsuz etkileri olabiliyor.

Taşköprü sarımsağı rakipsiz

Çok düşük kaliteli Çin sarımsağının piyasadaki yoğun varlığının, Kastamonu Taşköprü Sarımsağının coğrafi işaret tescili ile koruma altına alınmasında da öneli rolü olmuştu. Bugün Taşköprü sarımsağı lezzeti, keskin kokusu ve çok kuvvetli aromasıyla halen piyasadaki en kaliteli sarımsak olarak biliniyor. Taşköprü sarımsağı aynı zamanda raf ömrü açısında da rakipsiz bir sarımsak çeşidi. Kükürtlü uçucu yağların miktarı, mineral maddeler ve vitaminler yönünden zengin besin değeri, içindeki kuru madde oranının yüksekliği, başlarının iri ve kaliteli olması nedeni ile ihracata elverişliliği de Taşköprü Sarımsağı’nı diğer sarımsaklardan ayrı bir yere koyuyor. Çeşidin asıl ilginç olan özelliği ise bütün sarımsak çeşitleri arasında, kimyasal yapısı itibarıyla selenyum içeren tek çeşit olması.

Etiketler:

sarımsak, çin sarımsağı, taşköprü sarımsağı, taşköprü, kastamonu sarımsağı, beyaz çürüklük, garlic rot
 
KÖŞE YAZILARI
© 2018 www.halpostasi.com