18.04.2018
Çarşamba

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Korkuteli Karyağdı Armudu için Türk Patent ve Marka Kurumu’na coğrafi işaret tescili başvurusu yaptı.

Antalya Ticaret Borsası yaklaşık 10 yıldır yürüttüğü Yöresel Ürünler Projesi ile sadece Antalya’da değil, Türkiye’nin her yerinde coğrafi işaret tescili konusunda bir duyarlılık oluşturdu. Proje kapsamında her yıl düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı, katılımcılarına ürün standartları ve pazar geliştirme konusunda yeni kapılar açarken, coğrafi işaret tescili hakkında da sürekli bilgilendirme yapıyor.

Bu sayede çok sayıda yöresel ürün bugün coğrafi işaret tescilinin koruması altına girmiş durumda. Antalya’da yöresel varlıkları tescillemek için çalışmalarını sürdüren ATB, Tavşan Yüreği adlı zeytin çeşidi için de Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuruda bulunmuştu.

ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Korkuteli sınırları içinde kalan Akyar, Bayat, Yazır, Küçükköy, Esenyurt, İmrahor, Kargalık, Tatköy, Kargın ve Merkez mahallelerinde yetişen Korkuteli karyağdı armudunun, 1950’li yıllardan bu yana bölgede üretildiğini kaydetti. Uzun süredir bu başvuru üzerinde çalıştıklarını anlatan Ali Çandır, “Bölgenin flora ve klimasında yetişen Karyağdı Armudu, saydığımız merkezler dışında aynı tat ve aromayla yetişmiyor. Korkuteli Karyağdı Armudu piyasada değişik isimlerle tüketiciye ulaşıyor. Biz bölgemizin değerlerini koruma altına almak, ürettiğimiz ürünün ticari değerini artırmak için Türk Patent ve Marka Kurumu’na coğrafi işaret başvurusunda bulunduk. Ürünü inceleyen Türk Patent ve Marka Kurumu, Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde başvurumuza yer verdi. Umuyoruz kısa sürede bölgemizin bir değeri daha coğrafi işaret zırhına bürünecek” diye konuştu.

Korkuteli Karyağdı Armudu’yla ilgili çalışmanın kooperatifler ve yöresel ürünlerle ilgili çalışmanın bir parçası olacağını vurgulayan Ali Çandır, “Gerek üretimin, gerekse paketleme ve pazarlamasının gelişmesi konusunda üreticilerimiz, kooperatiflerimiz ve üyelerimizle birlikte çalışmayı planlıyoruz” dedi. Çandır, başvuru sürecinde ATB’ye destek olan Antalya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Antalya Ziraat Odası Başkanlığı, Korkuteli Kaymakamlığı, Korkuteli Ziraat Odası Başkanlığı, Akdeniz Üniversitesi Korkuteli Meslek Yüksekokulu ve Korkuteli İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

Coğrafi işaret nedir?

Coğrafi işaret, olumlu birtakım özellikleriyle benzerlerinden farklılaşmış ve bu farkları üretildiği bölgeye borçlu olan yöresel ürünleri koruma altına alan, resmi bir etiket demektir. Bu tescil söz konusu ürünün farklı bölgelerde, farklı hammaddelerle veya farklı yöntem ve formüllerle üretilip aynı isimle satılmasını engelleyen ticari bir koruma kalkanı oluşturuyor.

Yani örneğin Finike portakalı adıyla Mersin’de ya da İspanya’da yetiştirilen portakalların satılmasına yasal engel oluşturuyor. Bu koruyucu etiket, ayırıcı nitelikleri sayesinde ün yapmış Finike portakalı adını kullanma hakkını sadece Finikeli portakal üreticilerine veriyor.  

Bir bölgede zaman içinde geleneksel hale gelmiş, uzun süreli tecrübelere dayalı üretim biçimi ve yöntemleri; özgün iklim, hava, su ve toprak kaynakları gibi sadece o bölgeye has niteliklerden kaynaklanan farklılıklar, ürünün coğrafi işaret tescili almasını sağlar.

Bu anlamda coğrafi işaret, belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren tescil işaretidir. Coğrafi işaretler menşe adı ve mahreç işareti olarak ikiye ayrılır.

Menşe adı nedir?

Menşe Adı, coğrafi sınırları belirlenmiş bir yöre, bölge veya istisnai durumlarda ülkeden kaynaklanan, bütün özelliklerini veya esas özelliklerini bu coğrafi alana özgü doğal ve beşerî unsurlardan alan, üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerin tümü bu coğrafi alanın sınırları içinde gerçekleşen ürünleri tanımlayan adlardır. Menşe adları sadece ait oldukları coğrafi bölgede üretilirler. Çünkü ürün, ayırıcı niteliklerini ancak ait olduğu yöre içinde üretildiği takdirde kazanabilir. Finike Portakalı, Malatya Kayısısı menşe adına örnek verilebilir.

Mahreç İşareti nedir?

Mahreç İşareti ise coğrafi sınırları belirlenmiş bir yöre, bölge veya ülkeden kaynaklanan, belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından bu coğrafi alan ile özdeşleşen, üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinden en az biri belirlenmiş coğrafi alanın sınırları içinde yapılan ürünleri tanımlayan adlardır.  Mahreç işaretlerinin, ürünün özelliklerinden en az biri o yöreye ait olmakla birlikte, yöre dışında da üretilebilmesi söz konusudur. Ürünün yöre ile bağı sadece ünü de olabilir. Antep Baklavası, Hereke İpek Halısı gibi ürünler mahreç işaretine örnek gösterilebilir.

Coğrafi bir yer adı içermese bile menşe adı ve mahreç işaretinde yer alan şartları taşıyan bir ürünü belirtmek için geleneksel olarak kullanılan, günlük dilde yerleşmiş ve coğrafi bir yer adı içermeyen adlar da menşe adı veya mahreç işareti olabilir. Bunlara “Geleneksel Ürün Adı” denir. Menşe adı veya mahreç işareti kapsamına girmeyen ve ilgili piyasada bir ürünü tarif etmek için geleneksel olarak en az otuz yıl süreyle kullanıldığı kanıtlanan adlar, aşağıdaki şartlardan en az birini sağlaması halinde geleneksel ürün adı olarak tanımlanır:

•        Geleneksel üretim veya işleme yöntemi yahut geleneksel bileşimden kaynaklanması.

•        Geleneksel hammadde veya malzemeden üretilmiş olması.

Baklava, lokum, höşmerim, pastırma gibi...

Etiketler:

armut, korkuteli, coğrafi işaret, menşe adı, mahreç işareti, atb, antalya ticaret borsası, ali çandır, yörex, yöresel ürün, karyağdı, karyağdı armudu, antalya
 
KÖŞE YAZILARI
© 2018 www.halpostasi.com