05.04.2018
Perşembe

Hollandalı araştırmacı biyolog Wieger Wamelink, Mars toprağına benzemesi için bütün canlı içeriğinden arındırılmış bir miktar toprakta solucanların üremeyi başardığını gözledi.

Kızıl gezegende tarımsal üretim yapma hayali, sinema filmlerine (The Martian / Marslı, 2015 – Ridley Scott) bile konu oluyor. Ancak henüz Mars’ta herhangi bir şekilde bitki yetiştiriciliği yapmak mümkün değil. Her şeyden önce oraya gitmemiz ve iyi, kötü bir koloni kurmamız gerekiyor.

Bir dizi deney ve gözlem için NASA’dan 100 kilogram simülatif Mars toprağı satın alan Wamelink, bunun için NASA’ya 2 bin 500 dolar ödemiş! Bir miktar toprak için çok iyi para! Wamelink çalışmalarını finanse etmek için önce bir bağış kampanyası düzenlemiş. NASA toprağı Hawai’de bir volkandan ve Mojave Çölü’nden alıp Mars’ın yüzey toprağına benzemesi için sterilize etmiş. Yani canlı barındırmayan bir toprak haline getirmiş.

Ancak Wamelink, Ay ve Mars için ayrı ayrı kurguladıkları “Uzay Kolonisi senaryosu”na bu toprakları ekleyerek olacakları gözlemeye başlamış. Toprak parçasına yetişkin solucanlar bıraktıklarında önce hayatta kaldıklarını sonra da üreyebildiklerini tespit etmiş.

Deneye başlarken kaygılandıkları hususun toprak materyalini oluşturan parçacıkların köşeli ve keskin olması nedeniyle sindirim sırasında canlıya zarar verme ihtimali olduğunu kaydeden Wamelink, solucanların bu kaygıyı boşa çıkardığını belirtiyor. Biliyorsunuz Ay’da ya da Mars’ta, Dünya’daki gibi hava ve su hareketleri yok; dolayısıyla bu hareketler sayesinde toprak materyalinin yuvarlanması da söz konusu değil. Böyle olunca da parçacıkların keskin köşe ve kenarları daima keskin ve sivri olarak kalıyor.

Yaşam dolu bir organik çorba!

Gelecekte Mars’ta bir koloni kurulursa, solucanların oradaki insanlar için hayati bir rolü olabilir. Çünkü solucanlar sindirim sırasında ve hareket halindeyken “sölom sıvısı” adı verilen bir sıvı salgılar. Toprak dokusuna işleyen sölom sıvısı ortamdaki bitki patojeni olan unsurların popülasyonunu baskı altına alır. Bu da bitkileri koruyan ve patojenlere karşı bitki direncini arttıran bir etki yaratır.

Sölom sıvısı ayrıca, bitki besin maddelerinin alınabilirliğini de arttıran etki yapar. Bitki besin maddelerini parçalayan sölom, bu maddeleri bitkinin alabileceği forma dönüştürür. Bazı organik olmayan besin materyalini de organik hale getirir.

Yani Mars’ın içinde canlı yaşamayan, ölü toprağını; yaşam dolu bir organik çorbaya dönüştürme potansiyelimiz en azından teorik olarak mevcut. Solucanlar bu konuda başlıca yardımcımız olabilir…

Etiketler:

solucan, sölom, sölom sıvısı, mars, koloni, wamelink, toprak, toprak ıslahı, bitki besleme, gübre, organik
 
KÖŞE YAZILARI
© 2018 www.halpostasi.com