05.09.2018
Çarşamba
Elma hasat mevsimi, çok tedirgin edici bilgilerle geliyor; Polonya’da ve iklim şartları Polonya’ya benzeyen kuzey ülkelerinde, görülmemiş büyüklükte bir elma rekoltesi gerçekleşecek. 
 
Polonyalı bazı üretici şirketler, o kadar elmayı hasat ettirecek işçiliği bulamamaktan korkuyor. Bazı üreticilere göre ise eğer tüccarlar büyük partiler halinde talepte bulunmazsa hasadın önemli bir kısmı bahçelerde kalacak. 
 
2014 yılında Rusya ambargosu başlarken, Polonyalı elma bahçeleri ihracattaki sıkıntıya hazır değildi. O günden bu yana rekolte sürekli arttı ve rekor düzeye ulaştı. 
 
Bilindiği gibi Polonya, dünyada en çok elma üreten ikinci ülke. Ambargoyla beraber Polonya hükümeti öncülüğünde bir tüketim kampanyası başlatıldı. İnsanlar elma yemeyi, Putin’e karşı bir direniş etkinliği gibi düşündüler ve bugüne kadar stokların eritilmesine önemli katkı yaptılar. Polonyalı elma çiftçileri de ürün ellerinde kalmadığı için mutluydu. Ama bu kampanya zaman içinde etkisini yitirdi. 
 
Avrupa’nın diğer ülkelerinde de elma rekoltesinde belirgin artış olacak. O nedenle tüccarlar sanayide işlenmek üzere büyük hacimli elma talebi yapmazsa, Polonya elmasının hali içler acısı olacak. Geçen yıl Belçika, Hollanda gibi ürün pazarlarında başrol oynayan ülkelerde bile fiyatlar düşmesin diye binlerce ton elma imha edilmişti. 
 
Aslında Rus ambargosuyla beraber elma yetiştiriciliği yapanların derhal tedbir alması ve ağaç dikmeyi bırakması gerekiyordu. Ama Türkiye’de olduğu gibi Polonyalı çiftçiler de dünya siyasetinde olanların tarımsal üretime doğrudan etki edeceğine bir türlü inanmadılar. 
 
Bugün elmacılıktaki krizi, ancak çok küçük ve çok büyük bahçelerin atlatabileceği konuşuluyor. Küçük çiftçiler, yatırımları da küçük olduğu için fazla zarar görmeden atlatacaklar. Büyük elma çiftlikleriyse sanayiye yüksek miktarda tedarik yapabilecekleri için asgari zararla geçiştirebilecekler. Ama genellikle taze tüketim piyasasına mal temin eden orta ölçekli bahçecilerin işi zor. 
 
Bu gelişmeler, Çin Halk Cumhuriyeti’nin ardından ikinci büyük elma üreticisi olan Polonya’da yakın gelecekte, meyvecilikte büyük değişim gerçekleşeceğini gösteriyor. Ülkedeki sektörel strateji uzmanları bunun hazırlıklarına başladı bile. Muhtemelen farklı meyve türlerine yönelecekler. Dünya elma arzının bu büyük aktörü elmacılıktan kaçarken hangi meyve türlerine yönelecekse, o ürünün piyasasında da belirgin etkiler yapacaktır. 
 
Türkiye, elmacılıkta Çin, Polonya ve İran’la birlikte en çok üreten ülkeler arasında. Küresel elma piyasalarında olanlar iyi takip edilirse çok farklı ve beklenmedik avantajlar yakalanabilir. Eğirdir gibi mikroklimatik, özel elma bölgelerimizde saygı duyulacak örgütlenmeler var; bu bölgelerdeki üretici kooperatifleri veya birlikler anlamlı bir strateji geliştirebilirler. 
 
Ama temel bir soru hemen akla geliyor; böyle bir hazırlık yapacak ve dünya piyasalarındaki hızlı gelişmelere yetişecek organizasyon kabiliyetimiz var mı? 

Etiketler:

elma, polonya, ihracat
 
KÖŞE YAZILARI
© 2018 www.halpostasi.com