03.09.2018
Pazartesi
İsrail Bitkisel Üretim ve Pazarlama Kurulu Başkanı Tal Amit, Güney Afrika’daki muazzam rekolte nedeniyle arz fazlası oluştuğunu ve Avrupa greyfurt pazarında ürün bazlı bir kriz yaşandığını açıkladı. 
 
Freshplaza sitesine konuşan Tal Amit, İsrail ürünü Avrupa pazarına çıkana kadar güney yarı küreden gelen stokların erimesini umduklarını da kaydetti. 
 
İsrail’de greyfurt hasadı Eylül ortasında başlıyor ve İsrail greyfurtları ay sonuna doğru market raflarında yerini alıyor. AB ülkelerindeki çok düşük fiyatlara rağmen İsrail sezondan umutlu çünkü kendi ürünleri çıkana kadar arz fazlasının tüketileceğini tahmin ediyorlar. 
 
Yafa portakal çeşidinde talep patlaması bekleniyor
İsrail’de bu sene, özellikle Yafa portakal çeşidinin pazarda iyi fiyatlanması beklentisi var. Çünkü ilk kez geçen sezon Asya pazarlarında tanıtımı yapıldı ve çeşit Asya’da ilk sene çok iyi sonuçlar aldı. 
 
Kolay soyulan mandarin pazarında da fiyatlar çiftçi açısından gayet tatmin edici düzeyde başladı. Özellikle Fransa, kolay soyulan çeşitlere olan talebini sürekli arttırıyor. İsrail’in mandarin ihracatında Fransa’nın payı %45 dolayında. Üstelik Fransızların talebi yüksek fiyatlardan pek etkilenmiyor. 
 
İsrail’in giremediği pazar: Hindistan
İsrail menşeli narenciye Kuzey Amerika, Norveç, Almanya ve Benelüks ülkeleri ile Asya’da Çin, Hong Kong, Japonya, Singapur ve Avustralya dahil pek çok ülkeye ihraç ediliyor. İsraillilerin bir türlü giremediği önemli pazar ise Hindistan. 
 
İsrailliler Yafa çeşidinde İspanyollarla rekabet halindeler ama hem İspanyolların sunduğu arz sınırlı miktarda hem de pazar talebi o kadar büyük ki bu rekabet iki tarafa da herhangi bir zarar vermiyor. 
 
Normal şartlarda yeni bir meyve çeşidinin piyasada moda olup, sürüm yaptıktan sonra popülerliğini kaybetmesi 10 ila 15 yıl alıyor. Ancak en eski ıslah çeşitlerden olan Yafa çeşidinin geleceği hala parlak görünüyor. Yafa’yı Filistinli Araplar 1800’lü yılların ortalarında geliştirdi ama aroması, lezzeti, kalın kabuğunun yola dayanımını arttırması ve sair piyasa şartlarına uyumu sayesinde hala büyük ilgi görüyor. 
 
Filistin menşeli çeşit bugün İsraillilerin elinde
Çeşit, hem üretimini hem de pazarını bugün İsraillilerin inisiyatifinde geliştiriyor. İsrailli ihracatçılar öncülüğünde Uzak Asya ülkelerine ulaşması, çeşide olan talebin uzun süre artarak devam edeceğinin önemli bir göstergesi. 
 
Türkiye’de ise narenciye pazarı dediğinizde bugün akla gelen tek yön; Rusya. 
 
Bundan 15-20 yıl önce de Avrupa ülkeleri öncelikle bahse konu olurdu. Ancak bugün ihracat konusunda AB ülkelerindeki performansımız eskisi gibi değil. Buna rağmen Bursa Karası inciri, dayanımı yüksek kirazlarımız ve bazı kayısı çeşitleri gibi üstün nitelikli kimi özel ürünlerde AB ülkeleri iyi fiyat veren ve neredeyse tek alıcılar olarak dikkat çekiyor. 
 
Türkiye’nin uzak mesafe ihracat organizasyonu zayıf
Narenciye ihracatını geliştirmek üzere, devlet tarafından Japonya ile umut veren görüşmeler yürütüldü. İhracatçı Birliklerinin de yoğun çalışmaları olduğu biliniyor. 
 
Ancak sektörel yayın yapan yabancı kaynakları takip ettiğinizde; Uzak Asya pazarlarının narenciye konusunda ABD, İsrail, Hollanda gibi ülkeler tarafından çoktan ele geçirilmeye başladığını görüyoruz. Türkiye, uzak mesafelere yüksek hacimlerle narenciye ihraç edecek organizasyon gücüne sahip görünmüyor. 
 
O nedenle sınır komşumuz olan Arap ülkeleri ile büyük tüketici Rusya pazarı, elbette öncelik kazanıyor. 
 
Uzak mesafelere sürdürülebilir taze sebze meyve, canlı bitki veya kesme çiçek ihracatı yapabilen şirketlerimiz de kırılgan yapıdaki taze ürün piyasalarında, az sayıdaki destinasyonlarını korumak ve büyük zorluklarla kurdukları düzenlerini değiştirmeden çalışmak çabası içindeler. Bu başarılı şirketlerimiz de haklı olarak, enerjilerini sonucu belli olmayan yeni pazar arayışlarında harcamak istemiyor. 
 
Sonuç olarak iyi organize olamadığımız; ihracat süreçlerinde doğru davranmayanları cezalandıramadığımız; sürdürülebilir ilişkiler kuramadığımız ve kurduğumuz ilişkileri sürdüremediğimiz için seçeneksiz kalıyoruz. 
 
Bu nedenle de yakın, nispeten kolay organize edilebilen ve kolaylıkla da kaybedilebilen ihracat pazarlarına mahkum oluyoruz. 
 
 
 

Etiketler:

yafa, portakal, narenciye, ihracat, israil
 
KÖŞE YAZILARI
© 2018 www.halpostasi.com