10.08.2018
Cuma
Avrupa Birliği’ne (AB) bağlı 28 ülkede, 2018 sezonunda, toplam 12 milyon 611 bin ton elma hasadı bekleniyor. Bu miktar Avrupa’da son 10 yılın rekoru olacak. 
 
Polonya’nın başkenti Varşova’da 9 Ağustos günü düzenlenen Prognosfruit Kongresi’nde açıklanan istatistiklerin, Avrupa’da bu sene gerçekleşecek olan elma rekoltesinin dünya piyasalarının dengelerini etkileyeceğini gösteriyor. Avrupa’da geçen yılın rekoltesi 9 milyon 251 bin ton olmuştu. Bu yılki artış oranı %36 düzeyinde gerçekleşecek. Son 3 yılın ortalamasına baktığımızda 2018 rekoltesinin artış oranıysa %13. 
 
Polonya rekora gidiyor
Polonya, Çin Halk Cumhuriyeti’nin ardından elma üretimindeki en önemli ülkeler arasında sayılıyor. 2018’de AB ülkelerindeki toplam hasadın 4 milyon 480 bin tonu Polonya tarafından üretilmiş olacak. Polonya geçen yıl hasat sezonunda beklentileri karşılamamıştı. Bu seneki miktar, geçen yılın rekoltesine göre %56 oranında artacak.  
 
Önemli üretici ülkelerden olan İtalya’da da benzer bir durum var. İtalya’da elma hasadının, geçen yıla göre %29 oranında artması bekleniyor. Toplam miktar beklentisi ise 2 milyon 200 bin ton. Fransa’da %5 artışla 1 milyon 500 bin ton; Almanya’da %66 artışla yaklaşık 1 milyon ton; İspanya’da ise 473 bin ton rekolte bekleniyor. Avrupa’da rekolte beklentisi geçen yıldan daha düşük olan üç ülke var; İspanya, Portekiz ve Litvanya. 
 
Ürettiğinin onlarca katını önce ithal sonra reeksport yapan Hollanda’da üretim miktarı 259 bin ton olacak. Geçen yıl müthiş bir dolu zararı yaşayan Belçika’da 217 bin ton; Avusturya’da da 184 bin ton elma hasat edilecek. 
 
Çeşitler
Toplam Avrupa elma rekoltesi içinde Golden Delicious çeşidi 2 milyon 347 bin ton ile dikkat çekiyor. Çeşidin geçen yılki üretim miktarı %23 oranında artacak. Gala çeşidi ise %15 artarak 1 milyon 460 bin ton olacak. Oran olarak rekoltesi en çok artan çeşitler ise şunlar olacak: Polonya’daki bahçe tesislerinin çok fazla artmasına bağlı olarak Jonagold (Jonagored ve Red Jonaprince ile beraber) çeşlidi %71 artarak toplam 1 milyon 84 bin ton ve üretimi %86 oranında artacak olan Boskoop (Goudreinet) çeşidi 63 bin ton.  
 
Elstar çeşidinin üretim miktarıysa, geçen yıla göre %26 artışla, 335 bin ton olarak tahmin ediliyor. 
 
Avrupa’da etkili olan kuraklık nedeniyle hasat edilen elma miktarının taze tüketime yönelik kısmı beklendiği düzeyde olmayacak. Buna göre işleme sanayiine gidecek elma miktarı da tahminlerin üzerinde olabilecek. Erken hasat döneminin de aynı nedenle nispeten uzun sürmesi bekleniyor. 
 
Çin elmasında %30 azalma bekleniyor
Avrupa’daki rekolte artışına karşın; dünyanın en çok elma üreten ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti’nde elma üretiminin bu sene %30 oranında azalacağı tahmin ediliyor. Bu da Çin’den elma ithal eden ülkelerde bu sene bazı fırsatlar olabileceği anlamına geliyor. 
 
AB’de armut tahminleri
Bu sene Avrupa’da armut hasadında da %4 gibi hafif bir artış bekleniyor. Rekolte beklentisi ise 2 milyon 330 bin ton. AB ülkelerinde en çok armut üreten İtalya’nın rekolte tahmini 741 bin ton. 
 
Armut çeşitleri arasında en yüksek rekolte beklentisi 953 bin ton ile Conference çeşidinde tahmin ediliyor. Abate Fetel çeşidinde rekolte beklentisi ise 333 bin ton düzeyine. Komis (Doyenné du Comice) çeşidinin de 74 bin ton civarında hasat edilmesi bekleniyor. 
 
 
Kaynak: Dünya Elma ve Armut Organizasyonu – WAPA (The World Apple and Pear Association)

Etiketler:

elma, armut, çin, avrupa, polonya, italya, ihracat, ithalat, hollanda
 
KÖŞE YAZILARI
© 2018 www.halpostasi.com