13.04.2018
Cuma

Yetiştiricilik, piyasa koşulları ve ticareti açısından dünya çapında ilgi gören ve iklimi uygun olan bölgelerde muhakkak yetiştirilen bir üründür, muz.

Ülkemizdeki geçmişi çok eskiye dayanıyor. İlk fidanın süs amacıyla Mısır’dan geldiği söylenir. Yoğun olarak üretilmesi için uzun süre geçmesi gerekmiş! Mesela ancak 2000 yılında 64.000 ton rekolteye ulaşılmış.

Bugün üretim miktarı 300.000 tonun üzerinde. Öte yandan yurt içindeki tüketim miktarı da buna yakın ve önemli miktarda muz ithalatı yapıyoruz.

Muz, tropik iklim kuşağından yayılmış bir meyve. Bitki yapısı olarak ot ile ağaç arasında arkaik bir bitki olduğundan bahsediliyor. Yani köken itibarıyla çok eski çağlardan beri yaşıyor.

Türkiye’de Antalya ile Mersin arasındaki sahil kuşağında bolca yetiştiriliyor. Giderek örtüaltı bahçelerde yetişen muzun depolama ve pazarlama açısından avantajları var.

Besin değeri olarak da çok önemli bir meyve. 5 milyon ton üreten ülkeler var. Hadi biz o kadar üretmeyelim ama iklimi uygun olan bölgelerimizde çok daha fazla üretebiliriz.

Üretmek değil, ihraç etmek

Tabi fazla üretmek iyidir diye bir şey yok. Asıl önemli olan; ürettiğin kadarını değerinde satabilmektir.

Bunun için de içerde ne kadar tüketirsen tüket, ihracat yapabiliyor olman gerekir.

Bütün bitkisel ürünler için şaşmaz formül budur.

Çiftçilik yapmaya, üretici olmaya karar veren herkese tavsiyemiz şu; yetiştirmeyi düşündüğünüz ürünün ihracatını yapabiliyor muyuz, yapamıyor muyuz?

İhraç edebiliyorsak ne ala, hemen yetiştiriciliğine soyunabilirsiniz. İhracata gitmiyorsa, sıkıntı var demektir. Üç otuz paraya çarşı pazar dolaşıp satmaya çalışırsınız…

Muzun yetiştirilemediği çok sayıda ülke var. Bunların çoğu da parası olan iyi kalitedeki ürüne para ödemeyi çok seven ülkeler.

Oturup planlasak; yüksek kalitede daha çok muz üretsek belki 20-22 milyon tonluk dünya muz ihracatından pay alma imkanımız olur!

Bunun için ihtiyacımız olan topraklara sahibiz.

Üretmek için can atan; getirisi yüksek seçeneklere hazır; yenilikçi ve çalışkan üreticilerimiz de var.

Muz uzmanı tarım danışmanı yok!

Ama muzun en yoğun yetiştirildiği Alanya – Anamur hattında muz bahçelerine, muz seralarına hizmet verecek bir tek danışmanımız yok…

Türkiye’de muz yetiştiriciliği hakkında çiftçiye rehberlik edecek hiç kimse yok.

Herkes domates, biber, hıyar gibi sebzeler üzerinde veya yeşillikler konusunda çalışıyor.

Bir grup da apayrı uzmanlık isteyen ve çok daha yüksek hassasiyet arayan kesme çiçek işinde danışmanlık yapıyor.

Ancak muz konusunda çalışmayı düşünen hiçbir ziraat mühendisi olmamış.

Bu eksiklik çok ilginç bir şey. Yani, hizmet alıp parasını ödemeye hazır yüzlerce muz çiftçisi yana yakıla derman ararken; hiç kimsenin bu boşluğu değerlendirmeyi aklına getirmemesi ilginç.

Sürekli yurt dışına gidip gelen bir danışman arkadaşım; bu konuyu çözmek için İspanya’dan bir muz uzmanını getirtip bir hafta ağırlamayı, meraklı birkaç kişiye burada muz dersleri verdirmeyi düşündüğünü anlatmıştı.

Deneme yanılma yoluyla üretim

Danışacak kimse olmayınca, muz üretimi; deneme yanılma yoluyla yahut bir sorunun çözümünü hasbelkader öğrenmiş kimselerden bilgi alarak, bir bakıma kör topal ilerliyor.

Dekar başına verimimiz açık bahçede ortalama 1,5-2 ton; serada ortalama 5 ton civarında.

Birim alan başına elde ettiğimiz verim, iklimi bizimkine çok benzeyen başka ülkelerdeki verime yakın olsa da ürün kalitesi olarak fark edilir ölçüde geride kalıyoruz. Bu da içerdeki üretimin büyük ölçüde iç piyasada kalmasına neden oluyor. Henüz ihracat lafı etmemize imkan yok, yani.

Tabi, muz üretiminde uzmanlaşmış danışmanlarımız olmayınca muz çiftçisini uyduruk çözümlere inandırmak da daha kolay oluyor.

Bugün hakkını verecek bir muz uzmanı piyasaya çıkıp ben muz danışmanıyım dese; muz çiftçisi el yordamıyla bunca yol geldikten sonra kendisine itibar eder mi o da ayrı konu!

Gene de imkanı olan meraklı ve girişken genç mühendislerimize önerimiz olsun; İspanya’dan muz uzmanı gelmese bile, siz gidip yerinde öğrenebilirsiniz. İspanyolların bu konuda aldığı mesafe büyük. Tecrübeleri ve görgüleri geniş. İki mühendisimiz gidip muz öğrense, sadece Antalya sahil bandında hizmet verip torun torbasına yetecek kadar zenginlik kazanabilir.

 

Erdem Güner, bekirerdemguner@gmail.com

Etiketler:

muz, muz danışmanı, tropik meyveler, muz serası, muz yetiştiriciliği
 
KÖŞE YAZILARI
© 2018 www.halpostasi.com